عبدالله در پاکستان: زمان تيوري‌هاي توطيه گذشته است

 

قریشی: همه طرف‌ها براي يک افغانستان باثبات که خواست پاکستان است تلاش کنند

داکترعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، در دومین روز سفرش به اسلام‌آباد می‌گوید که زمان شعارهای کهنه و تیوری های‌ توطیه گذشته و این کار به نفع وضعیت موجود نیست.

آقای عبدالله که روزسه شنبه (هشتم میزان) در مرکز مطالعات استراتیژیک پاکستان سخنرانی می‌کرد گفت: “به این باورم که اکنون فرصت آن رسیده است تا از شعارها و بیانیه‌های کهنه و تکراری و تیوری‌های توطیه‌ که ما را عقب نگه‌داشته‌اند، عبور نماییم و فصل تازه‌یی را رقم بزنیم، به نفع نیست تا وضعیت موجود را ادامه بدهیم.”

آقای عبدالله همچنان گفت که شهروندان دو کشور نسبت هر زمان دیگر می‌خواهند تا به منطقه به عنوان یک منطقه واحد دیده شود که برای این کار نیاز به رویکرد‌های جدید است.

او با تاکید بر این که از واقعیت‌های ۳۰ سال گذشته باید درس‌های گرفته شود گفت: “اگر ما راه‌های‌ حل‌ استوار برد-برد، تنش‌زدایی، میانه‌روی، اتصال منطقه‌یی بیش‌تر، تجارت‌، ترانزیت، هم‌گرایی اقتصادی و تعامل مؤثر و بیش‌تر میان تاجران و مردم را دنبال می‌کردیم امروز در کجا قرار می‌داشتیم؟… می‌خواهم شما در بارۀ بهای سیاست عدم همکاری و فرصت‌هایی‌ را که به دلیل این نوع رویکرد از دست داده‌ایم برای ما بگویید.”

نقش پاکستان در روند صلح: رییس شورای عالی مصالحه ملی نقش پاکستان را در زمینه‌سازی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مهم عنوان کرد و گفت که این کشور اکنون نیز نقش مهم‌تری نه تنها در کمک به پایان رسانیدن موفقانۀ این گفت‌وگوها، بلکه در ایستادن در کنار مردم و حکومت افغانستان دارد.

آقای عبدالله از مقام‌های پاکستانی در این راستا قدردانی کرد و از آنان خواست که گام‌های مشترک را برای تأمین صلح با آنان بردارند.

او با اشاره به مذاکرات بین‌الافغانی در قطر گفت که این تلاش‌ها “زمینه مناسب و امیدواری‌ها” را برای پایان جنگ فراهم کرده و آنان نمی‌خواهند در افغانستان هیچ دهشت‌افگنی در آینده وجود داشته باشد.

به باور آقای عبدالله پاکستان و افغانستان بهای سنگینی در مقابله و رویارویی با گروه‌های تروریستی پرداخته اند و در حال حاضر نیاز است تا این دو کشور به صلح و آیندۀ بهتر دست یابند.

از سویی‌هم، شاه محمود قریشی، وزیر امورخارجه پاکستان که از سخنرانان دیگر این نشست بود، گفت که برقراری صلح در افغانستان برای اسلام‌آباد مهم است و از رهبران حکومت این کشور خواست که از این فرصت پیش‌آمده استفاده درست کنند.

آقای قریشی افزود که تمامی طرف‌ها ‌باید برای یک افغانستان مسالمت‌آمیز، موفق و باثبات که خواست پاکستان نیز است تلاش کنند.

او تاکید کرد که آنان به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام دارند و پاکستان نمی‌خواهد در امور داخلی این کشور مداخله کند.

از آغاز مذاکرات میان افغانی در قطر نزدیک به سه هفته سپری می‌شود، اما بر بنیاد گزارش‌ها هیأت‌های دوطرف تاکنون بر سرموضوعات اختلافی به نتیجه نرسیده اند.

در همین حال، مک ماستر مشاور پیشین امنیت ملی امریکا گفته که دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا بربنیاد یک راهبرد ناکام با گروه طالبان مذاکره کرده است.

آقای ماستر بار دیگر عملکرد دونالد ترمپ در مورد افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و گفته که راهبرد قصر سفید در مذاکره با طالبان بر بنیاد درست استوار نیست.

به گفته او، طالبان در افغانستان به جنگ شدت بخشیده‌اند و دولت ترمپ بر بنیاد یک راهبرد ناکام مذاکره با این گروه را به پیش می‌برد.

او افزوده که گروه طالبان هنوز هم با القاعده رابطه محکم دارد و این شبکه تروریستی چندین مرتبه بیشتر از گذشته تقویت شده است.

مشاور پیشین امنیت ملی امریکا پیش از این نیز راهبرد دولت امریکا را در افغانستان ناکام و اشتباه خوانده بود و تاکید داشت که آقای ترمپ به دنبال آن است که از روند صلح افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری امریکا نفع ببرد.

او گفته بود، امریکا و طالبان بر علیه دولت افغانستان متحد شده تا روند صلح افغانستان را به نفع خود رقم بزنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید