افغانستان و ترکمنستان موافقت‌نامه همکاری‌های اقتصادی امضا کردند

 

ریاست جمهوری از امضای سه تفاهم‌نامه و یک موافقت‌نامه همکاری‌های اقتصادی با ترکمنستان خبر داده است.

این تفاهم‌نامه‌ها و موافقت‌نامه همکاری، روز چهارشنبه (9 میزان) در حضورداشت رییس جمهور غنی، توسط سرپرست وزیران معادن و پترولیم و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، رییسان دافغانستان شرکت برشنا و بیات گروپ با سفیر ترکمنستان در افغانستان و رییسان شرکت‌های پایپ لاین تاپی و چالک، به امضاء رسیدند.

در این مراسم که در ارگ انجام شد و در آن افزون بر این که شماری از اعضای کابینه، وزیر امور خارجه ترکمنستان از طریق ویدیو کانفرانس نیز حضور داشت.

رشید میردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت که ترکمنستان و افغانستان منحیث دو همسایه خوب و دوستان دیرینه ثابت ساختند که در کنار داشتن مناسبات دیپلوماتیک، روابط خود را در عرصه اقتصادی و فرهنگی نیز تقویت می‌نمایند.

آقای میردوف همچنان گفت که مذاکرات رییسان جمهوری افغانستان و ترکمنستان همیشه روی مشارکت و همکاری‌های دوجانبه بوده است و کشورش از تمام ابتکارات و تلاش ها در زمینۀ صلح و ثبات افغانستان حمایت می کند و آرزو می نماید که افغانستان به زودی به صلح دست یابد. آقای میردوف با اشاره به همکاری‌های دوجانبه میان افغانستان و ترکمنستان، گفت که کشورش می‌خواهد با تطبیق این پروژه‌های بزرگ، ضمن تأمین انرژی، به مردم دو کشور منفعت برسد و همکاری‌های اقتصادی ما برای همه موثر واقع خواهد شد. او تاکید کرد: “ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند باید در زمینه‌های گاز، انرژی و خط آهن کار مشترک و همکاری داشته باشند و این پروژه های بزرگ به منظور ایجاد همکاری‌های بیشتر میان ما می‌باشد و در این راستا فرصت‌های بیشتر وجود دارد و منفعت این پروژه ها به همه خواهد رسید.”

هارون چخانسوری سرپرست وزارت معادن و پترولیم، اویزوف خواجه سفیر ترکمنستان در کابل، محمد مراد امانوف رییس شرکت پایپ لاین گاز تاپی، معصومه خاوری سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، سفیر ترکمنستان در کابل، محمد داود نورزی رییس دافغانستان برشنا شرکت، حکمت سیزار رییس شرکت چالک ترکمنستان و احسان الله بیات رییس بیات گروپ تفاهم‌نامه‌ها و موافقت‌نامه متذکره را امضا کردند.

رییس جمهور غنی در صحبت هایش در این مراسم، گفت که با هم فکری، همدلی و توجه همه جانبه با ترکمنستان در پنج سال گذشته، راه جدید لاجورد و راه ابریشم احیا شد و با آغاز این پروژه‌های بزرگ، نه تنها تمدن وادی هلمند را زنده می‌کنیم، بلکه آن را به اوج می‌رسانیم.

رییس جمهور گفت: “ما تاریخ خوب خود را زنده می‌سازیم و وقایع بد تاریخ سال‌های گذشته خود را جبران می‌نماییم. در اولین گام، هرات به مرکز عمده گاز و انرژی مبدل خواهد شد.”

رییس جمهور غنی گفت که فایبر نوری زیربنای قرن ۲۱ است و این زیربنا به جوانان امید می‌دهد. کارهای که در قرن بیست و یکم ایجاد می‌گردد، بدون شبکه فایبر نوری، اتصال و دانش سراسری تکنالوژی عصری، ناممکن است.

او افزود که با احداث خط ریل خواف – هرات و تورغندی- هرات، به گونه همزمان با دو همسایه وصل خواهیم شد و با وصل شدن به خط ریل اوزبیکستان، تمدن دوره تیموری هرات احیا خواهد شد.

رییس جمهوری کشور گفت که در سال آینده، کار تاپی در افغانستان آغاز می‌شود و به همین خاطر ولایت‌های مسیر پروژه تاپی آباد می‌شوند.

او افزود که ترکمنستان نه تنها برای افغانستان، بلکه با همسایه‌های خویش، همسایه خوب است و ما به ریشه های تاریخی خویش باز خواهیم گشت.رییس جمهوری از ترکمنستان به خاطر هماهنگی، کارخوب، همکاری، حمایت از صلح، ثبات، اتصال و آغاز این پروژه‌ها تشکر کرده، گفت که نشست رؤسای جمهور افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان در زمینۀ ایجاد چوکات راه لاجورد، نوید آینده خوب و رفاه را می‌دهد.

محمد اشرف غنی گفت که موقعیت افغانستان و ترکمنستان، راه نزدیک برای اتصال منطقه است و تلاش مشترک و همکاری برای تمام کشورهای آسیای مرکزی سودمند می‌باشد. “این پروژه‌های بزرگ که سندهایش به امضا رسید، برای مردم دو کشور مفید است و وضعیت کنونی مژده آینده بهتر را به همراه دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید