سلاح روسي براي سربازان افغان بهتر از سلاح امريکايي است

در پانزده سال گذشته ناتو و ايالات متحده امريکا بخش بزرگي از سلاح و مهمات روسي ارتش افغانستان را جمع‌آوري کرده و نابود ساخت، اما همچنان بخش قابل توجه نيروهاي امنيتي افغانستان، از سلاح و تجهيزات جنگي روسي استفاده مي‌نمايند.
طبق گفته هاي يک فرمانده ارتش در پانزده سال تلاش براي جاي‌گزيني سلاح‎ها و تجهيزات جنگي روسي با سلاح‌هاي امريکايي و کشورهاي عضو ناتو صورت گرفت اما ارتش تا کنون نيروهاي امنيتي قادر به تصفيه سلاح روسي و تانک و توپ آن کشور نگرديده‎اند.
مردم افغانستان با سلاح و تجهيزات جنگي شوروي سابق آشنايي کامل دارند و سلاح ساخت روسيه در افغانستان از محبوبيت بالايي برخوردار است.
دوم اين‎که اکثر مردم افغانستان به ويژه افسران و سربازان نيروهاي امنيتي روش استفاده از سلاح و مهمات روسي را به ساده‎گي مي‎فهمند، زيرا در سه چهاردهه تحولات از اين سلاح و مهمات استفاده کرده‌اند.
يک منبع آگاه گفت که هم اکنون هزاران تانک و توپ بازمانده از جنگ در قرارگاه‌هاي نظامي و قول اردوهاي ارتش در انبارهاي نظامي وجود دارد که با مصرف اندک قابل استفاده مي‎باشد؛ اما نيروهاي امريکايي و همکاران بين‎المللي، علاقه‎يي به بازسازي و ساخت اين تجهيزات جنگي ندارند.
نيروهاي ناتو و امريکا در پانزده سال اخير مسؤوليت تجهيز و تمويل نيروهاي امنيتي افغانستان را برعهده داشته‌اند. اما اکثر سلاح‎هاي کمکي و تجهيزات جنگي اين کشورها با گذشت دو سه سال از کار افتيده است.
در سال‌هاي پسين تلاش‎هايي صورت گرفت که سلاح و تجهيزات جنگي ارتش و پوليس افغانستان از روسيه خريداري شود. اما نيروهاي امريکايي در افغانستان اجازة اين موضوع را ندادند. از آنجايي‌که نيروهاي امريکايي مسؤوليت تمويل ارتش افغانستان را بر عهده دارد، آن‌ها تصميم مي‌گيرند که ارتش و پوليس افغانستان از سلاح ساخت کدام کشور استفاده نمايند.
بايد گفت که روسيه بارها تلاش ورزيد تا با هزينة اندک طياره هاي جنگي را به افغانستان بفروشد. همچنين حنيف اتمر مشاور امنيت ملي افغانستان به مسکو و کشورهاي آسياي مرکزي بار ها سفر نمود، اما به دلايل نا مشخص تا کنون اين مسأله جنبة عملي نگرفته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید