مقصر اصلی خلیل زاد است؟

 

محمد اشرف غنی با هیأت همراه‌اش در قطر به سر می‌برد و سرگرم گفت‌وگو با مقامات امریکایی و قطری است، اما تا اکنون کدام امیدواری برای عبور از بُن بست مذاکرات وجود ندارد. همه انتظار دارند که نتایج این دیدارها به سود تأمین صلح در کشور تمام شود.

در دیدار آقای غنی با خلیل‌زاد، موضوع چگونگی عبور از بُن بست بحث شده است ولی طالبان بازهم به اصل بودن توافق نامه امریکا با طالبان در دوحه اصرار دارند، برعکس مشاور شورای امنیت ملی کشور آقای محب در مخالفت این گفته طالبان قرار گرفت و به رسانه‌ها گفت که توافق نامه دوحه نباید بر مردم افغانستان تحمیل شود؛ زیرا دولت افغانستان در آن مذاکرات هیچ نقشی نداشت.

پیش از این در رسانه‌های اجتماعی از توافق میان گروه تماس هیأت دولت و نماینده‌گان طالبان خبرهای به نشر رسید و گفته شد که طالبان آتش بس را در صورتی که توافق‌نامه دوحه محور مذاکرات قرار گیرد، پذیرفتند، ولی این خبر از سوی هیچ طرفی مورد تأیید قرار نگرفت.

به همین گونه داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی دیروز در یک سفر رسمی به هند رفت او در این سفر در خصوص مذاکرات صلح با مقامات هندی دیدار می‌کند.

یعنی در منطقه یک شور و غوغا طنین انداز شده است که ممکن است مذاکرات نتیجه بدهد و صلح در افغانستان تأمین شود.

به هر صورت دیدار مقامات امریکایی در قطر با رهبری دولت افغانستان خالی از خیر نخواهد بود، ولی خلیل‌زاد از زور و نفوذ خودش تنها بالای رهبری دولت افغانستان کار نگیرد باید به طالبان هم فشار وارد کند تا نماینده‌گان آنها هم انعطاف نشان بدهند و با هیأت مذاکره کننده کنار بیایند.

به همین گونه خلیل زاد باید در چگونگی متن توافق‌نامه با طالبان از دقت کار می‌گرفت و کاری نمی‌کرد که مشکل و گره مذاکرات هیچ باز نشود.

ممکن است خلیل‌زاد استدلال کند که وی منافع کشور امریکا را در توافق‌نامه با طالبان در نظر داشته است. ولی اکنون به آن عده از گروه‌ها و حلقاتی که به فکر منافع مردم افغانستان اند، نیز صلاحیت بدهد و آنها را ملامت نکند که از منافع کشورشان دفاع می‌کنند و نمی‌خواهند کشور و سرنوشت مردم شان بدست تروریستانی تعلق بگیرد که با تمدن و انسانیت در ستیز اند وتنها می‌خواهند منافع پاکستانی‌ها و اهداف نظامیان آن کشور در افغانستان عملی شود.

ما امیدواریم که دیدارهای مقامات امریکایی با رهبری دولت افغانستان به یک نتیجه مطلوب تمام شود و روزنه‌ی امید به روی مردم مظلوم کشور گشوده گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید