چرا طالبان هنوزهم خون مردم را مي‌ريزانند؟

 

زلمي خليل‌زاد در يک گفت‌وگو با تلويزيون طلوع نيوز از بالا رفتن خشونت‌ها در افغانستان انتقاد کرد و گفت که عجيب است طالبان با امريکايي‌ها نمي‌جنگند و اين کار خوب است، ولي در برابر نيروهاي امنيتي افغانستان هنوزهم از جنگ و خشونت‌ کار مي‌گيرند.

وي ادامه داد که ما در مذاکرات خود با طالبان در مورد اين مسايل به تفاهم رسيده بوديم، اما طالبان اکنون آن سفارشات را ناديده مي‌گيرند.

اين در حالي‌است که از مذاکرات صلح افغانستان ميان هيأت دولت و نماينده‌گان طالبان يک‌ماه مي‌گذرد و مردم کشور توقع داشتند که در آغاز مذاکرات هر دو جانب به يک آتش‌بس توافق کنند، اما طالبان اين خواست مردم را در نظر نگرفته اند و جهاد شان را در برابر امريکايي‌ها پايان دادند! ولي خون افغان‌ها را به راحتي مي‌ريزانند و خمي به ابرو هم نمي‌کنند.

خليل‌زاد اکنون اين طعنه را به طالبان مي‌دهد که چرا آن‌ها با امريکايي‌ها صلح کردند، از جنگ دست کشيدند، اما در برابر مردم افغانستان هنوزهم از خشونت‌ کار مي‌گيرند؟

پاسخ اين سوال را در قدم نخست بايد خود خليل‌زاد بدهد. وي از سوي دولت امريکا مأمور شد تا جريان صلح با طالبان را به پيش ببرد و سرانجام توافق‌نامه را با آن‌ها امضا کرد.

اکنون پرسشي است که چرا خليل‌زاد در هنگام آماده کردن مسوده توافق‌نامه به اين نکات توجه نداشت و در متن توافق‌نامه اين ماده را نگنجانيد که اگر طالبان دست از خشونت بر ندارند و به جنگ شان ادامه دهند، امريکا که با دولت افغانستان موافقت‌نامه امنيتي را به امضا رسانيده است در برابر ادامه جنگ طالبان چه خواهد کرد؟

اگر در هنگام امضاي توافق‌‍نامه به اين مهم توجه مي‌شد اکنون ضرورت نمي‌افتيد که جنگ طالبان با مردم افغانستان، عجيب و غريب براي آقاي خليل‌زاد جلوه کند و طالبان بايد در توافق‌نامه امريکا مجبور ساخته مي‌شدند که پس از آغاز مذاکرات وعملي شدن پيش‌شرط‌هاي شان مبني بر آزادي زنداني‌ها، از جنگ دست مي‌کشند و تن بر آتش‌بس مي‌دادند.

به نظر ما مسووليت تمام اين ادامه‌ خشونت‌ها بر عهده طالبان و امريکا است و خليل‌زاد که نماينده امريکا در امور صلح افغانستان است، مقصر اصلي اين حوادث ناگوار و خونين در کشور تلقي مي‌شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید