پيروزي «جهاد» طالبان وابسته به پيروزي ترمپ است

 

ذبيح‌الله مجاهد، از سخن‌گويان گروه طالبان، خبر حمايت اين گروه از پيروزي ترمپ در انتخابات را نادرست خواند.

پيشتر رسانه امريکايي سي بي اس نوشته بود که آقاي مجاهد در يک گفت‌وگوي تيلفوني به اين رسانه گفته است که اين گروه اميدوار است که دونالد ترمپ برنده انتخابات رياست جمهوري امريکا شود و خروج نيروهاي اين کشور از افغانستان را تسريع کند.

اين رسانه همچنين در مورد نگراني طالبان در رابطه با ابتلاي آقاي ترمپ به ويروس کرونا از قول ذبيح الله مجاهد نوشته بود که ظاهراً او در حال بهبود است.

سخن‌گوي طالبان، اما در واکنش به اين گزارش در صفحه توييتر خود نوشته است که «رسانه سي بي اس (CBS) امريکايي گفته‌هاي من را نادرست تعبير کرده، چيزي که آن‌ها گفته‌اند، همچو چيزي به آن‌ها گفته نشده است».

تيم مورتو، سخن‌گوي ستاد انتخاباتي آقاي ترمپ، روز گذشته به اين رسانه گفته است که آن‌ها پشتيباني طالبان را «رد» مي‌کنند.

با وجود آن‌که سخن‌گوي طالبان، خبر رسانه امريکايي درباره حمايت آن گروه از پيروزي دونالد ترمپ در انتخابات امريکا و حتا نگراني طالبان از پيامدهاي ابتلاي ترمپ به کرونا را رد مي کند و صرف نظر از اين‌که اساساً چنين اظهاراتي صورت گرفته يا نه، واقعيت اين است که پيروزي «جهاد» ادعايي طالبان، وابسته به پيروزي ترمپ است.

به بيان ديگر، اين پيروزي ترمپ است که سرنوشت «جهاد» طالبان را مشخص خواهد کرد. ترمپ علي رغم هشدارهاي صريح و ضمني مشاوران ارشد امنيتي و فرماندهان نظامي امريکا با طالبان، پيمان «صلح» امضا کرد و اکنون نيز اعلام کرده است که نيروهاي امريکايي مستقر در افغانستان را زودتر از موعد مقرر تا عيد کريسمس مسيحيان به خانه بازمي‌گرداند، اين همان چيزي است که طالبان مي‌خواهند، زيرا در آن صورت، طالبان مي‌توانند به طور يک‌جانبه، اعلام «پيروزي» کنند و با مبنا قرار دادن توافق صلح خود با امريکا در مذاکره با دولت، امتيازات مورد نظر خود در رسيدن به قدرت را به ساده‌گي به دست آورند.

از جانب ديگر، طالبان مي‌دانند که در صورت شکست ترمپ در انتخابات، خطر فروپاشي توافق آن گروه با امريکا نيز تقويت مي‌شود، زيرا دور از انتظار است که يک رييس جمهور دموکرات در کاخ سفيد نيز درست همان رويکردي را در قبال طالبان و کليت پرونده جنگ افغانستان، پيگيري کند که اکنون ترمپ در حال انجام آن است.

از اين منظر، آرزوي طالبان در نقطه مقابل هدف دولت افغانستان قرار مي‌گيرد، زيرا کابل بي صبرانه منتظر است که انتخابات رياست جمهوري امريکا برگزار شود و در آن، ترمپ شکست بخورد تا با روي کار آمدن دولت جو بايدن، ايالات متحده از مسيري که اکنون کاخ سفيد در قبال جنگ و صلح افغانستان دنبال مي‌کند، برگردد و راهبرد واشنگتن در اين خصوص، از بنياد تغيير کند.

به اين ترتيب، اين تنها در داخل امريکا نيست که آنگلوساکسون‌هاي افراط گرا، طرفداران فروش و حمل اسلحه، فاشيست‌هاي سفيدپوست، صهيونيست‌هاي راديکال و بنيادگرا، کوکلوس کلان‌ها، اوانجليست‌ها و… از ترمپ حمايت مي‌کنند، بلکه در خارج از امريکا نيز حتا گروه بدنام و افراط گرايي مانند طالبان که اصولاً به انتخابات، اعتقادي ندارد از پيروزي ترمپ در انتخابات، حمايت و استقبال مي‌کند، زيرا اين پيروزي به طور حيرت انگيزي با پيروزي «جهاد» مورد ادعاي سربازان ملا عمر، گره خورده است.

اين نيز شايد از شوخ‌چشمي‌هاي سرگرم کننده روزگار باشد که «جهادي» که توسط عوامل «امارت» عليه «اشغال» افغانستان توسط امريکا صورت مي‌گرفت و ذيل اين ادعا توجيه مي‌شد و مشروعيت کسب مي‌کرد، امروزه براي پيروزي نهايي به پيروزي ترمپ در انتخابات امريکا، وابسته شده، به گونه‌يي که اگر ترمپ پيروز نشود، احتمال دارد که «جهاد» طالبان هم پيروز نشود.

به اين ترتيب، طالبان تنها سعي نمي‌کنند که توافق خود با امريکا را هم‌عرض و هم‌ارز فقه حنفي قرار دهند و در مذاکره با دولت، اصرار کنند که هردوي اين‌ها بايد مبناي مذاکرات و حل اختلافات باشند، بلکه آن گروه فراتر از اين‌ها، از پيروزي ترمپ در انتخابات امريکا هم حمايت مي‌کند و حتا براي سلامتي و نجات او از شر ويروس مرگ‌بار کرونا هم دعا مي‌کند. جهاد امريکايي، جهادگران امريکايي!

 نرگس اعتماد

اشتراک گذاری:

نظر بدهید