مسوولان اتحادیه مرغ‌داران: ۵۰ درصد فارم‌های مرغ‌داری در کشور مسدود شده‌اند

 

مسوولان اتحادیه سرتاسری تولید گوشت مرغ می‌گویند که در سه ماه گذشته حدود پنجاه درصد از فارم‌های مرغ‌داری در کشور مسدود شده‌ است. آنان از دولت می‌خواهند که جلو واردات مرغ را بگیرد تا صنعت مرغ‌داری در کشور رشد کند.

انصارالله بختیانی، رییس اتحادیه سرتاسری تولید گوشت مرغ روزسه‌شنبه، (۲۳ میزان) در یک نشست خبری در کابل گفت که بخش مرغ‌داری در ماه‌های پسین با سقوط روبه‌رو شده است.

آقای بختیانی همچنان گفت که واردات بی‌رویه گوشت مرغ از کشورهای همسایه سبب شده است که تولیدکننده‌گان گوشت مرغ در داخل کشور به شدت متضرر شوند. به گفته او، بیش از چهار هزار فارم مرغ‌داری در کشور ورشکست شده‌اند.

در همین حال، فضل محمد سیار، رییس بخش زون شرق این اتحادیه از واردات مرغ زنده به کشور انتقاد کرده گفت که این اقدام برخلاف رویه معمول در واردات گوشت مرغ است.

آقای سیار تاکید کرد که کشورهای همسایه به گونه هدف‌مند تولیدکننده‌گان گوشت مرغ افغانستان را به ورشکست شدن نزدیک کرده‌اند. او تاکید می‌ورزد که با بسته شدن شماری از فارم‌های مرغ‌داری در زون شرق، بیش از ۵۰ هزار تن شغل‌‌شان را از دست داده‌اند.

این عضو اتحادیه سرتاسری تولید گوشت مرغ از حکومت می‌خواهد که واردات مرغ زنده را در مرزها متوقف کند و روی واردات گوشت مرغ نیز تعرفه‌های گمرکی بلند وضع کند تا تولید گوشت مرغ در داخل کشور رشد کند و سود آن در داخل کشور به مصرف برسد.

تاکنون بیش از سه میلیارد دالر در بخش تولید گوشت مرغ در کشور سرمایه‌گذاری شده است. وزارت زراعت، آبیاری و مال‌داری سال گذشته اعلام کرد که بخش تولید گوشت مرغ به خودکفایی رسیده است. اکنون اما فارم‌داران مرغ از نبود بازار و ادامه واردات گوشت مرغ شکایت دارند. به سخن آنان دولت در جلوگیری از واردات گوشت مرغ به کشور، ناکام بوده است.

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید