چرا ترمپ خیانت می کند؟

سید مکارم

 

پس از آغاز مذاکرات صلح میان هیأت دولت و نماینده گان طالبان در دوحه، گراف خون ریزی و خشونت به گونه‌یی سرسام آور بالا رفته است.

طالبان همه روزه خون‌های زیادی را می ریزانند و گلیم غم را در بیشتر خانه ها پهن کرده اند. یکی از عوامل عمده بلند رفتن آمار خشونت در کشور، رهایی زندانیان طالبان است که بنابر توافق طالبان با امریکایی ها، حدود پنج هزار زندانی طالبان از زندان های کشور آزاد شدند.

این تروریستان آزاد شده در حالی که ظاهراً ضمانت هم داده اند، پس از آزادی به جبهات جنگ رفته اند و آتش جنگ را در نقاط گوناگون کشور شعله ور ساختند، ولی در برابر این جنایات طالبان، امریکایی ها چندان وارد اقدام نمی شوند و طالبان و حامیان شان را زیر فشار جدی قرار نمی‌دهند.

گرچه طالبان بنابر توافق‌نامه دوحه، باید از حمله بر شهرها خودداری کنند، ولی این هراس افگنان با گرفتن دستور از نظامیان پاکستانی به شهرها حمله می‌کنند.

ادامه حوادث ناگوار و خونبار پس از آغاز مذاکرات و رهایی هراس افگنان از زندان، سبب شد که برخی از مقام های نظامی امریکا در برابر سیاست های ترمپ در رابطه به افغانستان، واکنش های تند از خودشان نشان بدهند و از ترمپ و تیم او انتقادهای شدید بکنند.

دیروز مک مستر مشاور پیشین شورای امنیت ملی امریکا، ترمپ را خاین خواند و گفت که رهایی زندانیان طالب تهدید جدی برای امریکا است.

برخی باور دارند که امریکا توان این را دارد که بالای طالبان و حامیان شان فشار لازم را بیاورد تا آنها دست از جنگ و خشونت بردارند، ولی مقام های امریکایی از جمله خلیل زاد در برابر این خون هایی که از سوی طالبان ریختانده می شوند، چندان احساس مسوولیت نمی کند و فقط می خواهد که مذاکرات آن هم به نفع طالبان به یک نتیجه برسد و وی به عنوان قهرمان صلح افغانستان شناخته شود.

از سوی دیگر، حکومت آقای غنی اعتبار لازم مردمی را ندارد و با این فسادی که برخی آن را با زبان طنز «چورملی» می خوانند، نمی تواند مردم وگروه ها را در برابر جنایات طالبان بسیج کند.

اگر مذاکرات نتیجه ندهد و امریکایی ها هم از کشور بیرون شوند، باید فکر مقاومت ملی در برابر طالبان احیا شود.

برای رسیدن به این مأمول همه‌ی نخبه گان کشور مسوولیت دارند تا راه های بسیج ملی را جست و جو کنند تا در آینده، مردم افغانستان بتوانند از خاک و ناموس شان دفاع کنند و نگذارند کشور یک بار دیگر به دامن ناپاک طالبان و نظامیان پاکستانی سقوط کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید