دانش به مسوولان اداره احصاييه: با مسايل هويتي شهروندان با احتياط، بي‌طرفي وغيرسياسي برخورد کنيد

 

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری تاکید می‌کند که اداره ملی احصاییه باید به طور مطلق بی طرف عمل کرده و در هیچ صورتی تحت هیچ عنوان زیر فشار‌های سیاسی قرار نگیرد.

آقای دانش که روز سه شنبه(29 میزان) در مراسم تجلیل از روز جهانی احصاییه  درکابل صحبت می‌کرد گفت که اگر احتمال مداخله سیاسی در کار‌های اداره ملی احصاییه وجود داشته باشد روی هیچ چیز دیگر نمی‌شود حساب و اعتماد کرد.

او با بیان این‌که نداشتن احصاییه معتبر و دقیق برای کشور پیامدهای ناگوار دارد گفت: ” تا زمانی که ارقام مشخص و دقیق از نفوس کشور و ترکیب‌بندی آن به دست نیاید، هر گونه سیاست‌گذاری در این زمینه با اِشکال مواجه خواهد بود. تداوم وضعیت حاضر حتا عدم هم‌پذیری بین ملت را دامن زده و مانع جدی در برابر روند ملت‌سازی به شمار می‌رود”.

معاون دوم ریاست جمهوری بر حفظ استقلالیت و بی طرفی اداره ملی احصاییه تاکید کرد و افزود، اداره ملی احصاییه در اعلام آمارها باید به طور مطلق مستقل و بی طرف باشد و از سیاست و منافع گروه‌های سیاسی به طور کامل دور نگه‌داشته شود و نباید تحت هیچ نوع فشار سیاسی قرار بگیرد. ما نباید در کشور خود از آمار واقعی بترسیم. ارقام و آمار واقعی اعتمادها را بیشتر می سازد و انسان‌ها و حکومت ها را واقع بین تر و متعهد تر می‌گرداند.

آقای دانش یاد آور شد، یک بخش مهم دیگر در وظایف قانونی اداره ملی احصاییه موضوع ثبت احوال نفوس و شناسنامه است که با احوال مدنی و شاخصه‌های هویتی افراد ارتباط دارد؛ در حقیقت سند رسمی و مکتوبی است که هویت   و احوال مدنی فرد را به نمایش می‌گذارد.

او اظهار داشت، اهمیت شناسنامه برقی به خاطر ایجاد تسهیلات در فعالیت‌های شهروندان و ارائه آسان‌تر خدمات برای آنان، مصونیت دارایی‌ها و حقوق و امتیازات افراد، ایجاد شفافیت در پروسه‌های رسمی و اداری و همچنین مبارزه با جرایم و شناسایی مجرمین است و از سویی هم با تکمیل این پروسه می‌تواند یک نوع سرشماری بسیار دقیق نفوس هم حساب شود.

آقای دانش نگرانی‌ها مبنی بر تحریف هویت در شناسنامه برقی را بر حق خواند و تاکید کرد، “من یک بار دیگر تاکید می‌کنم که در این تذکره و دیتابیس آن مطابق حکم ماده 4 قانون اساسی، هویت‌های کلان ملی، قومی، دینی، مذهبی و هم هویت فرهنگی و زبانی آنان به تفکیک و به صراحت تنظیم شده و در باره هویت هیچ گروه و قومی تحریف صورت نمی‌گیرد.”

او از منتقدین روند توزیع شناسنامه الکترونیکی خواست که اجازه دهند تا این پروسه تکمیل شود و همگی مطمئن باشند که هم هویت کلان ملی و هم خرده هویت های همه افراد با تمام خصوصیاتی که خودشان ارائه می کنند در این سند درج می شود.

معاون رییس جمهوری خطاب به مسوولان اداره ملی احصاییه و معلومات گفت که با مسایل هویتی شهروندان با دقت و احتیاط تمام و با بی‌طرفی کامل و غیر سیاسی برخورد کنند.

این گفته‌های معاون دوم ریاست جمهوری در حالی مطرح می‌شود که برخی از سیاسیون با توزیع شناسنامه الکترونیکی مخالفت کرده می‌گویند که ذکر کلمه افغان در شناسنامه برقی تحمیل هویت یک قوم خاص بالای دیگر اقوام می‌باشد.

درهمین حال، محمد جاوید رسولی رییس اداره ملی احصاییه و معلومات گفت که ارایه معلومات معتبر و مورد اعتماد یکی از نیازمندی‌های اساسی جامعه بشری به حساب می‌آید و این اداره تلاش دارد تا سیستم احصائیوی کشور را طوری تنظیم کند که جوابگوی نیازمندی‌های کنونی باشد.

آقای رسولی تاکید کرد که این اداره برای اولین بار معلومات دقیق از سرشماری نفوس به تناسب ولایت، ولسوالی ها و قریه ها و نیز میزان تحصیلات و بیکاری شهروندان را با استفاده از تکنالوژی ارائه خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید