کميشنري عالي سازمان ملل متحد: شمار بيجاشده‌گان داخلي در افغانستان به بيشتر ازچهار ميليون نفر مي‌رسد

 

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان گفته است که شمار مجموعی بیجاشده‌گان داخلی در افغانستان از مرز چهار میلیون نفر گذشته است.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان، با نشر خبرنامه‌یی گفته که شمار بیجاشده‌گان داخلی در افغانستان از سال 2012 میلادی تا اکنون به 4.1 میلیون نفر رسیده است.

در خبرنامه این نهاد آمده که در سال روان 220 هزار نفر و در سال گذشتۀ میلادی 456 نفر در داخل افغانستان بیجا شده‌اند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد تنها در ده روزگذشته بیش از هزار خانواده – حدود 40 هزار نفر – در اثر جنگ میان طالبان و قوای افغان، از ولسوالی‌های نهر سراج، ناوه بارکزی، نادعلی، مارجه و حومۀ شهر لشکرگاه مجبور به ترک خانه و روستاهای شان شده اند.

کارولین وان بورن، مسوول افغانستان در کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان خواستار محافظت و معاونت از بیجاشده‌گان هلمند شده و گفته است: “به حمایت فوری بیشتر نیاز است، زیرا افزون بر همه‌گیری کروناویروس، آن کشور [افغانستان] با آزمون ناامنی دست و گریبان است.” کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان گفته است که 5 هزار نفر بیجاشده در هلمند به مساعدت فوری نیاز دارند. بررسی این نهاد نشان داده است که اکثر بیجاشده‌گان هلمند با مشکل نبود یا کمبود غذا، آب آشامیدنی، سرپناه، وسایل بهداشتی، تشناب و پول روبرو اند. سازمان ملل متحد گفته است که ناامنی و جنگ از یک طرف و فقر از سوی دیگر سبب شده است که میلیون‌ها افغان که در داخل کشورشان بیجا شده اند، نتوانند به محلات اصلی شان برگردند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید