ديده‌بان حقوق بشر: صالح تلاش دارد صداي کساني را که از کشته شدن غيرنظاميان گزارش مي‌کنند، خاموش کند

 

دیدبان حقوق بشر در واکنش به گفته‌های امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری مبنی بر این‌که با نشرکننده‌گان تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی در ولایت تخار برخورد قانونی خواهد شد می‌گوید، دولت افغانستان باید به آزادی بیان حرمت بگذارد.

این نهاد روز گذشته با نشر اعلامیه‌یی مدعی شده است که آقای صالح دستور بازداشت افرادی را که از تلفات غیرنظامیان در این حمله گزارش داده‌ بودند، صادر کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر تاکید تاکید کرده است که دولت افغانستان هر چه زودتر کسانی‌ را که به این دستور بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

در این اعلامیه به نقل از پاتریشیا گاسمن، مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر آمده است که امرالله صالح در تلاش خاموش‌کردن صدای کسانی‌است که از کشته‌شدن غیرنظامیان در ولایت تخار گزارش داده بودند.

مدیر آسیایی دیدبان حقوق بشر خواستار یک تحقیق دقیق و بی‌طرفانه در باره حمله هوایی نیروهای دولتی در تخار شده است.

روز گذشته مسوولان محلی تخار گفتند که در نتیجه حمله هوایی نیروهای دولتی بر یک مدرسه در این ولایت، ۱۲ کودک به‌شمول دختر و پسر جان باخته‌اند.

محمدجواد هجری، سخن‌گوی والی تخار به رسانه‌ها گفته است که این حمله هوایی توسط نیروهای ارتش به گونه اشتباهی در منطقه «هزاره قرلق» ولسوالی بهارک این ولایت صورت گرفته است. او هم‌چنان گفته بود که در این حمله ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری خبر کشته‌شدن کودکان در این حمله هوایی را بی‌بنیاد خواند. آقای صالح در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشت، آن‌هایی که نیروهای امنیتی را یک روز پیش به خاک و خون کشانیده بودند، در این حمله کشته شده‌اند.

او افزوده بود با کسانی که شایعه را سرخط ساخته‌اند برخورد قانونی خواهد شد.

روز گذشته وزارت دفاع اعلام کرد که در این حمله هوایی طالبان هدف قرار گرفته‌اند. این وزارت افزوده بود که یک هیأت با صلاحیت برای بررسی ادعای کشته‌شدن غیرنظامیان و کودکان در  حمله در تخار تعیین شده است.

پس از حمله مرگ‌بار سه‌شنبه شب گروه طالبان بر نیروهای امنیتی در ولسوالی بهارک، نیروهای هوایی در این ولسوالی عملیات هوایی راه‌اندازی کرده‌اند.  در حمله طالبان در بهارک بیش از ۵۰ نیروی امنیتی به‌شمول آمر امنیت فرمان‌دهی پولیس تخار کشته شدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید