معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ: رييس جمهوري ميليون‌ها افغاني جريمه مالياتي رسانه‌ها را لغو کرده‌است

سيد آقا حسين فاضل سانچارکي، معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ که ديروز در نشست خبري کميته مشترک‌ رسانه‌ها و حکومت سخن مي‌گفت، کار اين کميته‌ را پُر دست‌آورد خواند.
آقاي سانچارکي افزود که يکي از دست آوردهاي مهم اين کميته، لغو ميليون‌ها افغاني جرايم مالياتي بالاي رسانه‌ها به‌ويژه رسانه‌هاي چاپي مي‌باشد.
سانچارکي با بيان‌اين‌که رسانه‌هاي چاپي در قانون رسانه‌ها، معافيت مالياتي دارند خاطر نشان کرد که هر چند براساس قانون ماليات و طرزالعمل جديد وزارت ماليه، رسانه‌هاي چاپي مکلف به‌پرداخت ماليه هستند؛ اما رييس جمهوري با اولويت قراردادن قانون رسانه‌ها اين مقدار بدهي را لغو کرده‌است.
او اضافه کرد که در کنار آن رييس جمهوري به‌وزارت ماليه دستور داده تا ايجاد طرزالعمل جديد، قانون پرداخت ماليه از سوي رسانه‌هاي چاپي را به‌تعليق اندازد.
سانچارکي در بخش ديگر سخنان خود گفت که به زودي بسته‌ي پيشنهادي از طرف اعضاي کميته مشترک رسانه‌ها و حکومت تهيه و به رييس جمهوري ارايه مي‌شود.
به‌گفته او؛ با عملي شدن اين بسته پيشنهادي سهولت هاي لازم در کار خبرنگاري فراهم خواهد شد.
فهيم دشتي عضو کميته مشترک رسانه‌ها و حکومت نيز در اين نشست از تصويب مقرره ايجاد رسانه‌ها خبر داده گفت که اين مقرره دو بار از سوي کابينه رد شد؛ اما بالاخره به تصويب رسيد.
او هم‌چنين با اشاره به فعاليت کميته مشترک گفت که از دست‌آوردهاي مهم ديگر کميته مشترک، ايجاد خانه امن براي خبرنگاران است.
دشتي افزود، در ماه گذشته در حدود 20 قضيه از خشونت و ديگر موارد از خبرنگاران ثبت شد که بالاي همه آن‌ها از طرف کميته رسيده‌گي صورت گرفت.
لازم به ذکر است که بر اساس گزارش هاي نهادهاي بين المللي، افغانستان يکي از پرخطرترين کشور براي خبرنگاران است و طي يک دهه اخير دست کم 20 خبرنگار کشته شده‌ است.
گفتني است که کميته مشترک حکومت و رسانه در ماه ميزان سال گذشته تشکيل شد. رياست اين کميته‌ را سرور دانش معاون دوم رياست جمهوري به عهده دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید