محصولات انجير کندهار ده درصد افزايش يافته است

 

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندهار از افزایش ۱۰ درصدی حاصلات انجیر در این ولایت خبر داده است.

سید حفیظ‌الله سیدی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندهار گفته است: “امسال حاصلات انجیر در این ولایت افزایش یافته است و انجیر سفید این ولایت از شهرت و کیفیت عالی برخوردار است. و بازار خوب نیز دارد.”

آقای سیدی افزوده که بیش‌ترین و خوش‌کیفیت‌ترین انجیر در ولسوالی‌های شاه‌ولی‌کوت، خاکریز، ارغنداب، دند و میانشین ولایت کندهار تولید می‌شود.

آقای سیدی گفته: “از سه هزار باغ انجیر در حدود ۳۰ هزار متریک تن انجیر حاصل گرفته شده است.”  وزارت زراعت در خبرنامه‌یی‌ به نقل از اداره زراعت و مالداری کندهار گفته که از هر هکتار باغ‌های  انجیر ۱۰ متریک تن انجیر تولید می‌شود در این ولایت انجیر سیاه و سفید بسیار شهرت دارد در بازار‌های داخلی هر کیلو آن در وقت برداشت ۳۵ افغانی به فروش می‌رسد.

باغداران ولایت کندهار گفته اند، علاقه‌مندی مردم به این میوه زیاد شده همه ساله حاصلات ما روبه‌افزایش است. کندهار انجیر با کیفیت دارد که بازار خوبی نیز دارا است.

به اساس آماری که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سال ۱۳۹۸ ارایه کرده است. در سطح افغانستان به اندازه ۲۴ هزار و ۳۱۹ متریک تن انجیر، از سه هزار و ۵۲۹ هکتار باغ انجیر تولید شده است.

مسوولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تاکید کرده اند که انجیر به شکل تجارتی در کندهار، زابل، هرات، بلخ، فراه، جوزجان و سمنگان کشت می‌شود و در غیر آن در ۱۶ ولایت باغ‌های انجیر وجود دارد. بنا بر معلومات ارایه شده از سوی وزارت زراعت در ولایت بلخ نیز در حدود ۱۰۰ هکتار زمین باغ‌های انجیر وجود دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید