استقبال امریکا از اقدام گواتمالا در قرار دادن حزب‌الله لبنان در فهرست تروریستی

 

مايک پمپيو، وزير امور خارجه امريکا از اقدام دولت گواتمالا در قرار دادن حزب الله لبنان در فهرست تروريستي استقبال کرده است.

مايک پمپيو در بيانيه‌يي گفته است: ما اقدام گواتمالا را در قرار دادن کل حزب الله در فهرست سازمان تروريستي، تحسين مي‌کنيم.

وزير امور خارجه امريکا گفته اين اقدام گواتمالا «گامي مهم است که به قطع توانايي حزب الله براي طرح حملات تروريستي و جمع آوري پول در سراسر جهان، از جمله در نيم‌کره غربي کمک خواهد کرد.»

گواتمالا روز جمعه اعلام کرد که گروه حزب الله لبنان و تمامي جريان‌هاي وابسته به آن را در فهرست تروريستي قرار داده است.

آلخاندرو جياماتي، رييس جمهوري گواتمالا در ماه ثورسال جاري وعده داده بود که کشورش حزب‌الله لبنان را گروه تروريستي اعلام خواهد کرد.

مايک پمپيو در ادامه بيانيه خود تصريح کرده است: با اين اقدام، گواتمالا به ليست رو به افزايش کشورهايي مي پيوندد که حزب الله را نه مدافع لبنان، بلکه يک سازمان تروريستي بين‌المللي مي‌دانند که هدفش پيشبرد برنامه‌هاي مخرب ايران است.

وزير خارجه امريکا مي‌گويد، حزب الله لبنان مانند القاعده و داعش برنامه جهاني دارد و در سال‌هاي اخير اقدامات و عمليا‌ت‌هاي آن در قاره امريکا، اروپا، آفريقا و آسيا مختل شده است.

مايک پمپيو در ادامه تاکيد کرد: ايالات متحده همچنان از شرکاي خود مي‌خواهد که حزب الله را به طور کامل در فهرست (تروريستي) قرار دهند که و اذعان کنند که هيچ تمايزي بين جناح‌هاي به اصطلاح «نظامي» و «سياسي» آن وجود ندارد.

وزير امور خارجه امريکا از همه کشورها خواسته است از تمامي امکانات خود استفاده کنند و مانع فعاليت حزب‌الله براي جذب نيرو و حمايت مالي شوند.

دولت امريکا در راستاي راهبرد فشار حداکثري خود عليه ايران طي هفته‌هاي اخير اقداماتش را حزب‌الله لبنان تشديد کرده است. وزارت خزانه‌داري امريکا روز گذشته دو مقام رسمي حزب‌الله لبنان را در فهرست تحريمي خود قرار داد.

آلمان بريتانيا و هلند ازجمله کشورهاي اروپايي هستند که هر دو شاخه حزب‌الله را به عنوان نهاد تروريستي به رسميت مي‎‌شناسد.

اتحاديه اروپا در سال 2013 شاخه نظامي حزب‌الله را تروريستي ناميد اما با خودداري از تروريستي ناميدن شاخه سياسي اين سازمان، عملاً تداوم فعاليت هواداران حزب‌الله در خاک برخي از کشورهاي عضو اتحاديه را امکان‌پذير کرده بود.

در بخش‌هاي ديگر جهان مانند امريکاي لاتين، آرژانتين حزب‌الله را موجوديت تروريستي ناميده و اموال آن را توقيف کرده است.

امريکا از سال 1997 حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌هاي تروريستي قرار داده است. مقام‌هاي امريکا و متحدان واشنگتن از جمله عربستان سعودي و اسرائيل همواره نسبت به قدرت فزاينده حزب‌الله لبنان در گوشه و کنار جهان هشدار داده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید