از شبرغان تا کابل؛ راه دشواري براي موفقيت يک طراح لباس

 

دشواري و پيروزي بدون شناخت از جنسيت و نژاد در اوضاع خاص روبه‌روي آدم‌ها قرار مي‌گيرند. اما پيروزي فرصتي است که برخي از آدم‌ها با پشت‌کار و تلاش آن را در زنده‌گي شخصي و کاري‌شان بهتر و کارآمدتر مي‌سازند و شمار ديگري به دليل عدم پشت‌کار و تلاش، هيچ‌گاهي از آزمون دشواري‌هاي زنده‌گي عبور نمي‌توانند. براي برخي‌ها مبارزه با دشواري‌ها لذت‌بخش است و براي برخي ديگري هر گونه دشواري و چالش به هفت ‌خوان رستم مي‌نمايد و جرأت مبارزه با چالش‌ها را ندارند. اين ‌جاست که موفقيت برخاسته از متن چالش‌ها ارزش پيدا مي‌کند و شناخت آن ديگران را کمک مي‌کند که چالش‌ها را به فُرصت تبديل کنند.

هلال فرنود جواني است که از نوجواني همگام با دشواري‌ها راه ‌رفته تا اين ‌که اکنون در پايتختِ اندوه جهان «کابل» به ‌عنوان خياط و طراح ويژه لباس شهرت يافته است. در حال حاضر شماري از نويسنده‌گان، خبرنگاران، کنش‌گران مدني و هنرمندان مشهور کشور طرح‌هاي اين جوان خلاق را به تن مي‌کنند.

هلال فرنود، جوان گمنام سه سال پيش با صدها اميد و آرزو زادگاهش شهر شبرغان را ترک کرد تا بتواند در پايتخت براي خود جاي پا باز کند. اکنون حدود يک سال است که اين جوان کارخانه توليدي لباس زير نام «پرنيان دوخت» را با چهار همکار ديگرش در منطقه وزيرمحمد اکبرخان در شهر کابل راه‌اندازي کرده است.

آقاي فرنود 27 ساله است و17 سال‌ را پشت چرخ ماشين خياطي گذرانده است. انگشتانش با تار و سوزن آشنايي ديرينه‌يي دارد. هلال فرنود به برخي از دشواري‌هايي را که پشت سر گذاشته است، اشاره مي‌کند و مي‌گويد: «بسياري‌ها فکر مي‌کنند که مرد‌ان مانند سنگ هستند، اما مشکلات زنده‌گي زن و مرد نمي‌شناسد و اين هديه تلخ براي همه مي‌رسد.» به گفته او، مشکلات زنده‌گي سبب شده است که در آوان نوجواني در شهر شبرغان با لباس‌دوزي شاگردي کند و نخستين طرح لباس خود را اين جوان خلاق در سن شانزده ‌ساله‌گي به بازار عرضه کرده است.

فرنود مي‌افزايد: «اولين طراحي خود را به خليفه‌ام نشان دادم و او بسيار خوش کرد و گفت بايد روي اين طرح يک نام هم بگذارم.» آقاي فرنود اضافه مي‌کند که پس از آن بيش‌تر علاقه‌مند طراحي لباس شد، اما هيچ‌گاهي زمينه تحصيل در رشته «مُد و طراحي» براي او مساعد نشده است.

اين طراح لباس توضيح مي‌دهد که طراحي را به شکل آماتور ياد گرفته و همين ‌که پارچه‌يي را روي دست مي‌گيرد، ناخودآگاه به فکرش طرح‌هاي تازه‌يي مي‌رسند. آقاي فرنود پس از کار در شبرغان، سراغ کار و موفقيت به مزارشريف، مرکز ولايت بلخ رفته است اما بازار دوخت و طراحي از ديد او در بلخ رونق چنداني ندارد. اين جوان پس از بلخ به کابل آمد و اکنون در ميان اهل فرهنگ و هنر به ‌عنوان يک خياط و طراح خوب شناخته مي‌شود. او ريزه‌کاري، ظرافت‌هاي هنري در دوخت و طراحي لباس و حوصله‌مندي در کار را رمز پيروزي‌اش مي‌داند. آقاي فرنود رفتار مناسب با مشتريان را نيز جزء موفقيت يک طراح مي‌داند.

اکنون اين طراح لباس براي چهره‌هاي شناخته شده کشور لباس طراحي مي‌کند. حميرا قادري، داستان‌نويس زن و استاد دانشگاه در کابل يکي از مشتريان دايمي کارگاه «پرنيان دوخت» است.

خانم قادري مي‌گويد: «پرنيان دوخت براي من بيش از اين ‌که يک کارگاه خياطي باشد، يک محلي از آدم‌هاي مهربان است.»

او بيان مي‌کند که در شرايط کنوني در کشور بحث امنيت و سلامت رواني براي زنان بسيار مهم است و از اين بُعد، پرنيان دوخت براي او همانند يک خانواده است.

خانم قادري خاطرنشان مي‌سازد که حوصله‌مندي جزء از ويژه‌گي‌هاي خوب هلال فرنود است و هر طرحي را که براي فرنود بيان کرده، همان گونه لباس‌ها برايش دوخته شده است. خانم قادري مي‌گويد که ظرافت‌ و ريزه‌کاري‌هاي هنري هلال فرنود را دوست دارد.

همچنان آرش بارز، آوازخوان شهره نسل نو کشور، مشتري ديگر آقاي فرنود است. اين آوازخوان شناخته شده به اين باور است که در مرحله نخست، آب‌ و نان براي آدم‌ها اولويت دارد و در مرحله بعدي پوشاک بخش مهمي از زنده‌گي و هويت انسان‌ را شکل مي‌دهد. آقاي بارز علاوه مي‌کند که به ‌عنوان يک هنرمند، هميشه به ريزه‌کاري‌هاي هنري لباس‌هايش توجه دارد و هلال فرنود اين ‌کار را براي او انجام مي‌دهد. آقاي بارز همچنان اضافه مي‌کند که او کارهايش را به ‌موقع و سر وقت از هلال فرنود تسليم مي‌گيرد.

از سوي ديگر، نظيفه محمودي، يکي از خبرنگاران زن در ولايت کابل است. اين مشتري آقاي فرنود بيان مي‌کند که ظرافت‌هاي هنري و کيفيت کاري هلال فرنود او را واداشته است تا دوخت لباس‌هايش را به «پرنيان دوخت» سفارش بدهد. بانو محمودي تشريح مي‌کند که رفتار مناسب و حوصله‌مندي نيز جزء از ويژه‌گي‌هاي يک خياط خوب است و او اين دو ويژه‌گي را در هلال فرنود مي‌بيند.

هلال فرنود با سرمايه دو صد هزار افغاني کارگاه خياطي پرنيان دوخت را راه‌اندازي کرده است و اکنون در ميان همه‌ي غول‌هاي خياطي و سابقه‌دار در کابل، کارهاي او در حال تبديل ‌شدن به يک «بَرند ويژه» در ميان مشتريانش است. تا اين ‌جاي کار، هلال فرنود به ‌عنوان يک جوان و يک مرد توانسته راهش را با گذشت از مشکلات و چالش‌ها، با موفقيت سپري کند و شعارش کار و حوصله‌مندي است.

خبرگزاري نشانه

اشتراک گذاری:

نظر بدهید