تابوشکني در امارات؛ ‌ مجاز شدن مصرف مشروب و مقابله با قتل‌هاي ناموسي

 

امارات متحده عربي اعلام کرده که پس از بازنگري اساسي در قوانين اسلامي، برخي ممنوعيت‌ها در حوزه آزادي‌هاي شخصي از جمله مصرف مشروبات الکلي و زنده‌گي مشترک بدون ازدواج را لغو مي‌کند و قتل‌هاي ناموسي جرم تلقي مي‌شوند.

در اصلاحات اعلام‌شده نوع مجازات براي اين قتل‌ها اعلام نشده، اما تاکيد شده است که جرم‌انگاري اين قتل‌ها با هدف «حمايت از حقوق زنان» انجام مي‌شود.

به گزارش شبکه خبري «الجزيره»، در قوانين جديد شهروندان 21 سال به بالا مي‌توانند مشروبات الکلي بفروشند يا مصرف کنند و قوانين مربوط به جريمه و مجازات مشروب‌خواري لغو مي‌شود.

پيش از اين فروش مشروب در باشگاه‌هاي شبانه و ساحلي اين کشور آزاد بود، اما شهروندان براي در اختيار داشتن اين نوع مشروبات نيازمند مجوز بودند.

تغيير قوانين مربوط به زنده‌گي مشترک زن و مردي که به صورت رسمي با هم ازدواج نکرده‌اند نيز از ديگر اصلاحات مهم دولت امارات است.

طبق قانون جديد، زوج‌هايي که ازدواج آن‌ها ثبت نشده، مي‌توانند با هم زنده‌گي مشترک داشته باشند و اين کار جرم نيست.

افزون بر اين، شهروندان خارجي ساکن اين کشور در موارد خانواده‌گي از جمله ازدواج، طلاق و ارث، مي‌توانند طبق قوانين کشور خودشان تصميم‌گيري و اعمال قانون کنند.

اين اصلاحات قانوني بخشي از کوشش‌ها به منظور بهبود وضعيت قانون‌گذاري و سرمايه‌گذاري در اين کشور عربي حاشيه خليج فارس عنوان شده است.

دولت امارات همچنين در در اعلاميه‌ي که درباره اين تغييرات صادر کرده، بر «تحکيم اصول مدارا» تاکيد کرده است.

اين اصلاحات در شرايطي انجام مي‌پذيرد که اسرائيل و امارات چندماه پيش طي مراسمي رسمي در کاخ سفيد «معاهده صلح» امضا کردند.

همچنين هيأتي از مقام‌هاي رسمي امارات براي نخستين‌بار روز سه‌شنبه 29 ميزان جهت گفت‌وگو و مذاکره با مقام‌هاي ارشد اسراييل به اين کشور سفر کردند.

ميدان دادن به آزادي‌هاي شخصي از طريق بازنگري در قوانين اسلامي، بازتاب‌دهنده تحولات پرشتابي است که امارات در سال جاري ميلادي به خود ديده است.

به باور کارشناسان، اين اصلاحات با هدف جذب گردش‌گران غربي به اين کشور حاشيه خليج فارس انجام گرفته است و در همين حال، تمرين مدارا و تحکيم صلح و ثبات در جامعه در حال دگرگوني امارات را نيز در نظر دارد.

افزون بر امارات، کشورهاي بحرين و سودان نيز طي هفته‌هاي گذشته اعلام کردند که براي عادي‌سازي روابط خود با اسراييل به توافق رسيده‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید