با ادامه جنجال، نتايج انتخابات امريکا به کجاها خواهد رسيد؟

 

با شمارش آرای انتخاباتی ۴۷ ایالت امریکا، جو بایدن برنده این انتخابات معرفی شده است، اما ستاد انتخاباتی دونالد ترمپ علیه نتایج انتخابات در ایالت‌های میشیگن و پنسلوانیا در محکمه اقامه‌ی دعوا کرده و خواستار بازشماری آرای ایالت وسکانسن شده است.

اقامه دعوا و بازشماری آرا، حتا در شمار معدود ایالت‌ها، سبب تأخیر در تصدیق رسمی نتایج انتخابات از سوی کالج الکتورل یا هیأت انتخاب کننده رییس جمهوری خواهد شد.

دونالد ترمپ، بدون ارایه شواهد و مدارک گفته است که انتخابات سوم نوامبر در ایالات متحده توأم با تقلب بوده است و تا زمانی‌که نامزد به رقیب خود تبریکی نگفته و باخت خود را نپذیرفته است، انتخابات نهایی نخواهد بود.

درصورتی‌که آقای ترمپ از اقامه دعوا دست نبردارد بحث انتخابات امریکا در روزها و هفته‌های آینده به دادگاه، کالج الکتورل و در نهایت کانگرس امریکا کشانده خواهد شد.

نتایج انتخابات امریکا که شام‌گاه روز انتخابات یا در نخستین ساعات روز پس اعلام می‌شود، همواره غیررسمی است و اعلام و تأیید رسمی نتایج روزها و حتا هفته‌ها طول می‌کشد.

تفاوت آرای دو نامزد در برخی ایالت‌ها ممکن بسیار کم باشد و در چنین موارد یک نامزد می‌تواند نتایج مقدماتی را به چالش بکشد. شماری از ایالت‌ها مثل فلوریدا، اوهایو و پنسلوانیا درصورتی‌که تفاوت آرای نامزدان بسیار کم باشد، آرا را باز شماری می‌کنند. اما در برخی از ایالت‌ها مثل نوادا و آیوا، نامزد معترض بدون درنظرداشت تفاوت آرا می‌تواند درخواست بازشماری آرا را کند.

در شماری از ایالت‌ها مثل تکزاس، والی صلاحیت تام حل مناقشه انتخابات را دارد، در شماری دیگر از ایالت‌ها مثل کارولینای شمالی اداره مستقل انتخابات ایالتی حرف نهایی را خواهد زد. اما در تمام ایالت‌های امریکا قوه مقننه ایالتی می‎تواند برای حل مناقشه وارد عمل شود.

بر اساس تقویم انتخابات امسال، هر ایالت باید تا هشتم دسمبر نتایج انتخابات را نهایی کرده و سپس هیأت انتخاب کننده هر ایالت تا ۱۴ دسمبر رای داده و نتایج رسمی را به کانگرس امریکا بفرستد. اما بازشماری و چالش‌های قانونی  شاید این کار را برای روزها و هفته‌ها به تأخیر بیندازد.

درصورتی‌که قوه اجرایی و مقننه ایالت هم در مورد برنده انتخابات اختلاف نظر داشته باشند، موضوع به کانگرس ایالات متحده راجع می‌شود.

کانگرس جدید امریکا که همواره یک ثلث سنا و تمام اعضای مجلس نماینده‌گان آن یک‌جا در انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب می‌شوند به تاریخ ششم جنوری رسماً آرای انتخاباتی هر ایالت را شمرده و رییس جمهور جدید را معرفی می‌کند.

درصورتی‌که با شمارش آرای انتخاباتی تمام ایالت‌ها هم برنده انتخابات ریاست جمهوری مشخص نشود، کانگرس انتخابات اضطراری را به رهبری معاون رییس جمهوری برحال برگزار خواهد کرد.

در انتخابات اضطراری کانگرس نیز یک نامزد باید ۲۷۰ رای کسب کند تا پیروز شود. اعضای کانگرس نیز می‌توانند نتایج این انتخابات را به چالش کشیده یا رد کنند، که احتمال چنین چیزی بسیار اندک است.

درصورتی‌که در رای‌گیری سرتاسری کانگرس نیز نامزد برنده مشخص نشود، مجلس نماینده‌گان برای انتخاب رییس جمهور رای داده و هر ایالت یک نماینده خواهد داشت. برای پیروزی در این انتخابات که احتمال آن نیز بسیار اندک است، یک نامزد باید ۲۶ رای بگیرد تا پیروز شود.

در یک انتخابات معمول و بی‌جنجال، رییس جمهور منتخب ایالات متحده چاشت روز بیستم جنوری سوگند وفاداری یاد کرده و از همان لحظه مسوولیت اداره مملکت را به دوش می‌گیرد.

از آنجایی‌که نتایج انتخابات در چندین ایالت به چالش کشیده شده است، ظاهراً جنجال انتخابات به زودی نهایی نشده و شاید معرفی رسمی نامزد برنده با تاخیر روبه رو شود.

این احتمال نیز اندک است که این چالش‌های قانونی تغییرات قابل ملاحظه را ایجاد کرده و سبب چرخش ۱۸۰ درجه‌یی گراف نتایج انتخابات شود، زیرا احتمال زیاد وجود دارد که دادگاه عالی امریکا اقامه دعوای آقای ترمپ را رد کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید