حلقات فاشیستی در کشور نفاق را دامن می‌زنند!

 

سید مکارم

در حالی که مردم افغانستان با مشکلات عدیده‌یی مقابل استند و هراس افگنان همه روزه تعدادی از نیروهای امنیتی و افراد غیر نظامی را به قتل می‌رسانند، بیکاری و اقتصاد خراب دامنگیر مردم شده است و دامنه‌ی فساد با گذشت هر روز گسترش می‌یابد ولی به عوض توجه به این مصیبت‌ها و حل این معضلات، برخی از حلقات در درون نظام کشور تا می‌توانند نفاق را در میان اقوام با هم برادر کشور دامن می‌زنند و می‌خواهند به نام زبان، قوم و سمت، فاصله میان آنها را بیشتر کنند و از این پروژه برای منافع شخصی خودشان استفاده نمایند.

پس از خارجی خواندن زبان فارسی، دو روز پیش نامه‌یی در چند نهاد وزارت تحصیلات عالی طی مراحل شده و در آن دستور داده شده است که پس از این، تیزس‌ها و مونوگراف‌های پوهنتون‌های کشور (دانشگاه‌ها) باید مطابق ادبیات اصیل افغانی باشد.

هنوز روشن نیست که ادبیات اصیل افغانی چه است؟

در حالی که در همین نامه‌یی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود به قول برخی از کاربران، از (71) واژه‌یی که استفاده شده، 62 مورد آن خارجی است.

نام ریاست انکشاف برنامه‌های علمی وزارت تحصیلات عالی که مکتوب در این اداره طی مراحل شده است، کفر ادبیات است.

آیا معنی واژه انکشاف که این ریاست به آن نام گذاری شده است، با ادبیات اصیل افغانی هم‌آهنگی دارد؟

آیا نمی‌دانند که انکشاف در اینجا اصلاً معنی نمی‌دهد بل باید واژه توسعه به کار رود.

آن عده از کلان کار هایی که میان واژه انکشاف و توسعه تفکیک کرده نمی‌توانند، چگونه می‌خواهند ادبیات را اصلاح کنند؟

پیش از این نیز همین حلقات فاشیستی میان زبان فارسی و دری بسیار آگاهانه و از روی دشمنی با زبان اکثریت باشنده‌گان منطقه جدایی قایل شده‌اند در حالی که به نظر همة زبان شناسان زبان تاجیکی، دری و فارسی یک زبان اند و تنها در لهجه تفاوت دارند و بس.

اگر قرار باشد که واژه‌های اصیل دری- فارسی چون دانشگاه و دانشکده زیر همین اصلاحات از زبان حذف شوند، این محال است و همان گونه که فارسی زبانان تا اکنون از هویت و زبان‌شان حمایت کرده‌اند در آینده نیز در سنگر دفاع از هویت‌شان قرار خواهند داشت و فاشیستان هرگز در این توطیه و دشمنی موفق نخواهند گردید.

نسل امروز، نسل همان چند سال پیش نیست، به آگاهی رسیده‌اند و می‌دانند که چگونه در برابر این دسایس و نفاق افگنی مقاومت کنند و از زبان و هویت شان حمایت نمایند.

با توجه به همین ملاحظات، باید آن عده از نهادها و افرادی که کشور و مردم شان را دوست دارند، نگذارند به همین نام‌ها، میان اقوام کشور کشمکش و جنجال ایجاد شود.

این توطیه‌ها، پروژه‌هایی است که از سوی شبکه‌های استخباراتی و به منظور نفاق انداختن در میان مردم مظلوم افغانستان طرح ریزی شده است.

حکومت اگر اغفال هم شده است باید به خود آید و نگذارد در این شرایط حساس، آتش نفاق دیگری در میان اقوام کشور شعله‌ور گردد.

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید