مرد شماره دوم القاعده توسط ماموران اسراييلي در ايران کشته شد

 

روزنامه‌ی امریکایی نیویارک تایمز گزارش کرده که مرد شماره دوم القاعده توسط ماموران اسراییلی در تهران ترور شده، اما دولت ایران این ادعا را تکذیب کرده است.

مقام‌های استخباراتی ایالات متحده به روزنامه نیویارک تایمز گفته ‌اند، این مرد همراه با بیوه پسر بن لادن سه ماه پیش در تهران توسط ماموران اسراییلی به سفارش امریکا ترور شده ‌اند.

طبق این گزارش، عبدالله احمد عبدالله معروف به ابو محمد المصری توسط دو موترسایکل سوار در جادهٔ پاس‌داران تهران در هفتم ماه اگست ترور شد.

او به همراه دخترش مریم که همسر حمزه بن لادن بوده، در این عملیات کشته شد.

المصری، از طراحان حملات تروریستی ۱۹۹۸ به سفارت‌های امریکا در افریقا، بود.

در انفجار سفارت‌خانه‌ امریکا در نایروبی در کنیا، بیش از ۲۰۰ نفر کشته و در حدود پنج هزار نفر زخمی شدند.

در پاسخ به این گزارش، سعید خطیب‌زاده سخن‌گوی وزارت خارجه ایران روزشنبه، (24عقرب) ادعای ترور و هرگونه حضور اعضای این گروه در ایران را «قویاً» تکذیب کرد.

خبرگزاری مهر به نقل از خطیب‌زاده گزارش کرده : «واشنگتن و تل‌ ابیب هر از چند گاهی برای شانه خالی کردن از مسوولیت اقدامات جنایت‌بار این گروه و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه، تلاش می‌کنند با دروغ‌ پردازی و درز اطلاعات ساخته‌گی به رسانه‌ها، ایران را مرتبط با چنین گروه‌ها به تصویر بکشند.»

روزنامه نیویارک تایمز در این گزارش گفته، ایالات متحده از سال‌هاست که فعالیت ‌های المصری و دیگر رهبران القاعده را در ایران دنبال می‌کند.

اما به گفته‌ی این روزنامه مشخص نیست که واشنگتن در عملیات کشتن این رهبر شبکه القاعده نقش داشته یا نه؟

در ضمن نه، ایران، نه القاعده، نه امریکا و نه هم اسراییل به طور آشکارا کشتن این شخص را تأیید کرده.

مقام‌های استخباراتی امریکا گفته اند، هر چند، المصری از سال ۲۰۰۳ میلادی به این‌سو در بازداشت ایران به سر می‌برد، اما او از سال ۲۰۱۵ زنده‌گی آزادانه داشت.

چهار مقام اطلاعاتی به نیویارک تایمز گفته‌اند، این عملیات توسط ماموران اسراییلی و به سفارش ایالات متحده انجام شده.

حمزه بن لادن، پسر و جانشین اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده، در سال گذشته در جریان عملیات ضدتروریزم امریکا در مرز پاکستان و افغانستان کشته شد.

نیویارک تایمز همچنین نوشته که این عملیات تاکنون مخفی نگه‌داشته شده بود.

ایران شیعه مذهب و شبکه القاعده گروه افراطی سنی مذهب از لحاظ ایدئولوژیکی اختلاف دارند و دشمن یکدیگر اند.

عده‌یی از متخصصان تروریزم حدس می‌زنند که ایران برخی از چهره‌های شبکه القاعده را برای تضمین در کشور نگهداشته تا این گروه بر ایران حملاتی را انجام ندهد و در صورت نیاز به تبادلهٔ زندانیان بپردازد.

به گفته‌ی آن‌ها اعضای این گروه کارت برندهٔ ایران بر علیه امریکا دشمن مشترک تهران و القاعده هم به شمار می‌رود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید