نامه سرگشاده 48تن کاميابان تجديد نظر امتحان تقريري دورة 31ستاژ قضايي به رييس جمهور محمد اشرف غني محضر رييس جمهور، دولت جمهوري اسلامي افغانستان

 

با اهداي سلام و آرزوي سلامتي براي جناب عالي محمد اشرف غني رييس جمهور، دولت جمهوري اسلامي افغانستان

همانگونه‌يي که مستحضر هستيد ستره محکمه جمهوري اسلامي افغانستان پروسه جذب متقاضيان دورة 31ستاژ قضا را با سه سال تأخير در اواخر سال1397 آغاز و بعد از طي مراحل و بررسي اسناد تحصيلي متقاضيان، در 28سرطان سال 1398 امتحان کانکور ستاژ قضا توسط اداره ملي امتحانات اخذ گرديد که از ميان بيشتر از 9 هزار اشتراک کننده واجد شرايط 600 تن کامياب اين دور شناخته شده اند و بعد از چند ماه  از 17تن که  روز امتحان در حمله تروريستان سنگدل در درب پوهنتون/دانشگاه کابل زخم برداشته بودند امتحان گرفته شد که سه تن شان کامياب شدند که مجموع کاميابان به 603تن رسيد.

امتحان دوم (امتحان تقريري) مي بايست در فاصله زماني نزديک به امتحان تحريري برگزار شود سرانجام ستره محکمه ج.ا.ا  با تأخير بيشتر از يک سال  امتحان تقريري را اخذ کرد آنهم با چهار کميته که براساس شيوه و سليقه خود برخورد کردند و متأسفانه يک ميکانيزم ي مشخص نمره دهي وجود نداشت و بعد 300تن را کامياب اعلام کردند و متباقي 303تن ديگر را بي‌نتيجه.

مطابق ماده    24   طرزالعمل امتحان ستاژ قضا بي‌نتيجه ها تا پنج روز بعد از اعلان نتايج حق درخواست تجديد نظر را داشتند که از اين جمله 138تن درخواست تجديد نظر کردند و از ستره محکمه خواستند که در يک کميته بي طرف و مسلکي نمرات داده شده بازنگري شود که اين کميته تشکيل شد و پروسه تجديد نظر پايان يافت.

بعد از چندين روز بدون اعلان نتايج تجديد نظر ستره محکمه به 18تن از تجديد نظر کننده‌گان توسط تماس تيلفوني اطلاع کاميابي آنها را به سمع شان رسانيد که متعاقباً تجديد نظر کننده‌گان با بلند نمودن شعارهاي «عدالت ، نمره من کجاست»در مقابل دروازه ستره محکمه دست به اعتراضات زدند که بعد از دو روز اعتراضات ليست همين 18تن را بدون ذکر نمره کاميابي نشر کردند که خود دليل آشکار مبني بر پنهان کاري ستره محکمه است.

بعد از چندين روز اعتراضات ليست اصلي تجديد نظر کننده‌گان با ذکر نمرات اخذ کرده شده در تجديد نظر و نتيجه آن به دست ما رسيده است که ستره محکمه اين ليست را پنهان نموده بود، در اين ليست 58 تن از تجديد نظر کننده‌گان نمره کاميابي را اخذ کرده و کامياب شده آند که اين ليست دقيقاً با ليست نتايج 603 تن از هر لحاظ همخواني دارد.

اين ليست بيانگر اين است که در تجديد نظر 58تن نمره کاميابي را اخذ کرده اند، اما ستره محکمه از اين 58 تن تنها 18تن را (آنهم 8تن از جمله ناکام ها) کامياب اعلان کرده است و بس.

بدينگونه مقامات ستره محکمه با اخفاي ليست نتايج تجديدنظر حق 48 جوان مستعد و درس خوانده اين کشور را ضايع کرده و از حق مسلم شان محروم نموده است.

آقاي رييس جمهور! شما بر اساس قانون اساسي جمهوري اسلامي افغانستان در رأس قوه ثلاثه قرار داريد شما بهتر مي‌دانيد که براساس قانون اساسي در افغانستان تفکيک مطلق قوا وجود ندارد بلکه تفکيک نسبي است و تعيين وتقاعد ، قبول استعفا و عزل قضات  براساس قانون اساسي از جمله صلاحيت ها و وظايف  21 گانه شخص رييس جمهور مي‌باشد.

آقاي رييس جمهور آيا مي‌دانيد که در يکي از قوه هاي دولتي که شما در رأس اش  قرار داريد چگونه ظلم جريان دارد آنهم به قشرجوان و تحصيل يافته که با قبول هزار و يک مشکل تحصيل کرده اند.

آقاي رييس جمهور تروريستان سنگدل ما جوانان را روز امتحان آماج حمله انتحاري قرار دادند و حتا در صنف هاي درسي هم بر ما رحم نمي‌کنند و بعد اش هم که مي‌خواهيم وارد عرصه کار شويم و داشته هاي ذهني و فرآورده هاي تحصيلي چندين ساله و احساس وطندوستي خود را مبنا قرار داده تا خدمتي کنيم به کشور و مردم رنج ديده مان، اينگونه مورد ظلم قرار مي‌گيريم و با وجود کاميابي نتيجه امتحان ما را مخفي مي‌کنند و به ما اجازه خدمتگذاري را نمي دهند.

لهذا پيشنهاد مي‌کنيم حضرت عالي در زمينه جذب ما 48 تن کاميابان به ستره محکمه ج.ا.ا هدايت داده و ما را از اين رنج خلاص کنيد.

ويا هم هيأتي را مامور نماييد تا عملکرد و نتيجه بازنگري کميته تجديدنظر را بررسي کنند و تشخيص شود که چه تعداد از اين 318 تن به استعداد و توانمندي خود کامياب شده اند و چه تعداد بر اساس سلايق و علايق مسوولان جذب شده اند و همينگونه بررسي شود که اين 48 تن با وجود اخذ نمره کاميابي چرا جذب نشده اند؟ هر چند افراد واجد شرايط بوده آند.

در پايان نتيجه آنرا در صورت صلاح ديد به ملت اعلان نماييد، قطعاً اين امر باعث خواهد شد که اين رويه اصلاح و از آسيب‌هاي آن کاسته شود.

براي رييس صاحب جمهور تداوم توفيقات الهي را از خداي متعال خواستار يم

اشتراک گذاری:

نظر بدهید