پنجم ميزان يا سالروز اشغال کابل به وسيله مليشه هاي پاکستاني!

سید مکارم
امروز پنجم ميزان برابر است به سالروز اشغال کابل به وسيله‌ي مليشه هاي پاکستاني يعني طالبان.
بيست و يک سال پيش از امروز طالبان شهر کابل را بدون کدام درگيري و مقاومت اشغال کردند و در نخستين اقدام، دکتور نجيب الله رييس جمهور پيشين کشور را که در دفتر سازمان ملل متحد به سر مي برد، بازداشت و وي را با بي رحمي تمام به قتل رسانيدند و جسد او را در چهارراهي آريانا آويزان کردند.
با اشغال کابل چهره اصلي طالبان ظاهر شد. پيش از اين طالبان شعار بر ضد جنگ و تفنگ سالاري مي دادند و خودشان را لشکر محمد ظاهرشاه پادشاه سابق افغانستان مي خواندند و مي گفتند پس از تسخير کابل زمينه را براي ورود ظاهر شاه فراهم مي دارند و از قدرت دست مي کشند.
اما تمام اين شعارها ووعده ها برنامه استخبارات پاکستان بود تا طالبان را به کا بل برسانند که پس از رسيدن شان به کابل، نظاميان پاکستاني عملي ساختن اهداف شيطاني شان را به وسيله طالبان در افغانستان آغاز کردند.
طالبان با دستور پاکستاني ها، اختلافات زباني و قومي را دامن زدند، بسياري از آثار باستاني و تاريخي کشور را نابود کردند و تنديس هاي بودا در باميان را از زمين و هوا آماج قرار دادند و سرچشمه هاي اقتصادي را کور ساختند و همه تاکستان هاي شمالي را به آتش کشيدند و کوچ اجباري مردم را از برخي مناطق آغاز نمودند و تصميم داشتند که افغانستان را از نقشه سياسي جهان حذف کنند.
ظلم و ستم که طالبان بالاي مردم غير نظامي در همه ي کشور اعمال کردند تاريخ آن را فراموش نخواهد کرد و حتا در يک رخداد در شهر مزارشريف به حيوانات و پرنده گان هم رحم نکردند و هر ذيروح که در برابر آنها قرار مي گرفت آن را به رگبار مي بستند.
موضوع قابل تأمل اين است که همين طالبان وحشي پس از شکست شان به وسيله نيروهاي بين المللي و مقاومت ملي و ايجاد ادارة موقت با توطيه نظاميان پاکستاني بازهم به فکر رسيدن به قدرت هستند و به همين منظور به هيچ فراخوان صلح و مذاکره پاسخ نداده اند و به جنگ و خون ريزي اصرار مي ورزند.
جامعه جهاني به ويژه امريکا که زير تأثير جادوي پاکستاني ها قرار گرفته است، حمايت نظاميان پاکستاني از طالبان را اغماض مي کرد و در برابر هراس افگنان که از سوي دستگاه اطلاعات پاکستان زير نام هاي القاعده، طالبان و داعش حمايت مي شوند از قاطعيت کار نمي گرفت و اين سبب گرديد تا ناامني‌ها در منطقه و افغانستان گسترش يابد.
اما اکنون پس از شکل گيري حکومت جديد در امريکا و به قدرت رسيدن دونالد ترامپ، نشانه هاي ديده مي شود که در برابر نابود سازي تروريستان اجماعي به وجود آمده و بازي‌هاي پاکستان حوصله امريکايي ها را به سر آورده است و ممکن است آنها ديگر فريب سياست مداران کهنه کار آن کشور را نخورند.
ديروز وزيران دفاع امريکا و هند در يک نشست خبري از همکاري شان در نابود سازي لانه هاي تروريستان در منطقه خبر دادند و در مذاکرات رؤساي جمهور امريکا و افغانستان در مورد مسدود شدن دفتر طالبان در قطر بحث شده است و مقامات امريکايي به پاکستان هشدار داده اند که دست از حمايت هراس افگنان بردارد و اگر طالبان حاضر به مذاکره نشوند از همه گزينه هاي نظامي در برابر آنها کار گرفته خواهد شد.
با توجه به اين ملاحظات ما در حالي که پنجم ميزان يا سالروز اشغال کابل به وسيله ي طالبان را محکوم مي کنيم، از تصاميم و برنامه هاي حکومت جديد امريکا در برابر تروريستان و حاميان شان استقبال مي داريم و اميدوار هستيم که برنامه هاي نابود سازي هراس افگنان در منطقه عملي شود تا جنگ و درگيري جاي خود را به صلح و همکاري مبدل سازد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید