سيما سمر نسبت به خروج عجولانه نيروهاي خارجي از افغانستان هشدار داد

 

سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین‌الملل در رابطه با بیرون کشیدن عجولانه قطعات خارجی از افغانستان هشدار داده گفت: «ما هنوز یک صلح پایدار نداریم. خروج این نیروها بهتر است در مطابقت با شرایط امنیتی در کشور باشد.”

سیما سمر که روزگذشته در یک کنفرانس ویدیویی اکادمی پروتستانت در شهر شویرته آلمان صحبت می‌کرد، گفت که بیرون رفتن نیروهای ایالات متحده امریکا و سایر کشورهای عضو ناتو از افغانستان باید با دقت تمام انجام شود.

خانم سمر تاکید کرد که در جریان مذاکرات صلح بین الافغانی (با طالبان)، از نیروهای امنیتی افغانستان باید حمایت صورت بگیرد.

او افزود: ” اگر از نیروهای امنیتی حمایت نشود، یک خلاء ایجاد می گردد، ما تا هنوز شدیداً درگیر اختلافات هستیم و تا حال یک صلح پایدار نداریم.”

خانم سمر از آتش بس، مبارزه در برابر فساد اداری و پایان مصونیت از مجازات، به عنوان نکات اصلی مذاکرات صلح با طالبان یاد نموده افزود: ” ما به جای حاکمیت اسلحه، به حاکمیت قانون نیاز داریم.”

سیما سمر، که در سال ۲۰۱۲ جایزه بدیل نوبل را دریافت کرد، خواستار سهم دادن مردم در مذاکرات دوحه شد. به قول وی این اشتباه است که در رابطه با جنایات جنگی در گذشته و نقض حقوق بشر در حال حاضر، تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است. او افزود با وجود فرهنگ عفو و بخشش، قربانیان به دسترسی به عدالت احتیاج دارند، رنج و درد آن ها باید شنیده شود.

خانم سمر همچنان گفته: “البته خروج نیروهای بین المللی از افغانستان ممکن است مشکلات امنیتی را در کشور بیشتر بسازد. بهتر است خروج این نیروها در مطابقت با شرایط امنیتی در کشور باشد، چون فکر می‌کنم که حمایت و انکشاف حقوق بشر، مسوولیت مشترک افغان‌ها و جامعه بین‌المللی است و داشتن امنیت یک حق ابتدایی بشری است.”

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا چند روز پیش اعلام کرد که شمار سربازان امریکایی در افغانستان را از ۴۵۰۰ به ۲۵۰۰ تن کاهش می‌دهد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید