رهبري بانک مرکزي براي بررسي پرونده‌ي «يما سياووش» به رسانه‌ها اطلاعات نمي‌دهد

 

با گذشت سیزده روز از جان باختن یما سیاووش و همکارانش، رهبری بانک مرکزی سکوت اختیار کرده و به رسانه‌ها چیزی نمی‌گوید.

مسوولان بانک مرکزی در نخستین روزهای حمله بر موتر حامل کارمندان این بانک وعده‌ی بررسی دوربین‌های بانک مرکزی را داده بودند. اما با گذشت دو هفته از این حمله‌ی مرموز، مسوولان بانک مرکزی حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌ها نمی‌شوند.

شماری از خبرنگارانی که مسوولیت پیگیری رویداد حمله بر موتر حامل کارمندان بانک مرکزی را دارند، روزشنبه (اول قوس) در برابر این بانک گردهم آمده بودند، می‌گویند که حاضرنشدن مسوولان بانک مرکزی در برابر دوربین رسانه‌ها، پرسش‌برانگیز است.

پیش‌تر مجلس نماینده‌گان کشور هیأتی را به‌منظور بررسی این رویداد به بانک مرکزی فرستاده بود. هیأت مجلس نماینده‌گان می‌گوید که اکثریت مسوولان بانک مرکزی در دفترهای‌شان حضور ندارند   و آنانی که حضور دارند، از ابراز نظر در این مورد خودداری می‌کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌یی خواستار شناسایی و به کیفر رساندن عاملان این رویداد شد.

ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات و رسانه‌های کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که آنان خواهان شناسایی و دادگاهی شدن عاملان قتل غیرنظامیان استند.

وزارت داخله با وجودی که از تعقیب این پرونده سخن می‌گوید، اما به رسانه‌ها معلومات کامل نداده است.

یما سیاووش، کارمند بانک مرکزی و گرداننده‌ی پیشین تلویزیون طلوع به تاریخ ۱۷ عقرب در انفجاری در ساحه‌ی مکروریان چهارم با دو تن از همکارانش جان باخت.

خانواده‌ی سیاووش با نشر شکایت‌نامه‌یی خواهان بررسی این رویداد شده ‌است. در این نامه به نقل از محمد داوود سیاووش، پدر یما سیاووش آمده است که پسرش با اصرار رییس بانک مرکزی که این روزها حاضر به پاسخ‌گویی نیست، کار در این بانک را پذیرفت.

به گفته‌ی او، مرگ پسرش پس از چند هفته شروع کارش در بانک مرکزی «مرموز» است و باید بررسی شود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید