نماینده سازمان ملل: علاقه به راه‌حل سیاسی جنگ افغانستان بیشتر شده است

نماینده سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که علاقه‌مندی به راه‌حل سیاسی برای تأمین صلح در این کشور افزایش یافته است.
تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان به شورای امنیت این سازمان گفته: من باور دارم که حل و فصل سیاسی قضیه افغانستان امکان‌پذیر است.
وی افزوده، اگرچه هنوز هم چالش‌های زیادی در پیش رو است، اما ما نباید اجازه دهیم که فصل جدید جنگ بدون پیشرفت ملموس در گفتگوهای صلح، آغاز شود.
بالاترین مقام سیاسی سازمان ملل در افغانستان تأکید کرد که اگر چنین راه‌حلی در پیش گرفته نشود، فرصت‌ها از دست خواهد رفت، هزاران نفر کشته خواهند شد و مبالغ هنگفت مالی هدر خواهد رفت.
آقای یاماموتو از کشورهای منطقه خواست که راهبردها، منافع استراتیژک و تلاش‌های خود را با فرایند راه‌حل سیاسی با مدیریت افغان‌ها برای پایان جنگ جاری در افغانستان همآهنگ کنند.
او با اشاره به افزایش فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شرق و شمال افغانستان و همچنین کابل، پایتخت، اوضاع امنیتی این کشور را پیچیده و باعث نگرانی عمده‌ای دانست.
فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل هزینه انسانی جنگ افغانستان را بالا توصیف کرد و افزود که این جنگ بر وضعیت زنده‌گی زنان و کودکان تأثیر بدی به دنبال دارد.
آقای یاماموتو در حالی از افزایش علاقه‌مندی به راه‌حل سیاسی جنگ افغانستان سخن گفته که هیچ نشانه مشخصی از آغاز گفتگوهای صلح بین دولت این کشور و گروه‌های شورشی دیده نمی‌شود.
اگرچه دولت بارها بر مذاکرات سیاسی برای پایان جنگ تأکید کرده، ولی گروه طالبان، که مخاطب اصلی دولت در زمینه صلح است، تمایل عملی برای آشتی از خود نشان نداده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید