طالبان به احتمال بسته شدن دفترشان در قطر هشدار دادند

گروه طالبان هشدار داده که اگر دفتر اين گروه در قطر بسته شود، مسؤوليت پيامدهاي آن بر عهده دولت افغانستان و نيروهاي بين‌المللي خواهد بود.
گروه طالبان با نشر اعلاميه‌اي گفته است که صلح راهبرد اين گروه است، ولي امريکايي‌ها دروازه صلح را مي‌بندند، بنابراين، مسؤوليت هر نوع پيامد آن هم بر عهده آنها خواهد بود.
روزنامه بريتانيايي گاردين پس از ديدار محمداشرف غني رييس جمهوري افغانستان و دونالد ترامپ رييس جمهوري امريکا در حاشيه نشست سازمان ملل در نيويارک، در گزارشي نوشت که ترامپ از غني خواسته تا دفتر طالبان در قطر را بسته کند.
اما آقاي غني در يک نشست خبري مشترک با وزير دفاع امريکا و دبيرکل ناتو در کابل تأکيد کرد که بحث دفتر طالبان در قطر در برنامه‌ گفتگوهاي او با ترامپ نبوده است.
مگر حال طالبان هشدار مي‌دهند که بسته شدن دفترشان در قطر پيامدهاي سنگيني براي افغانستان خواهد داشت.
گروه طالبان گشايش دفتر قطر و استقرار نماينده‌گان خود در آن را نشانه‌اي از تمايل خود براي رسيدن به صلح دانسته، ولي دولت افغانستان را متهم کرده که بارها کوشيده جلو روند صلح را بگيرد.
گروه طالبان افزوده که اين موارد و چند مورد مشابه ديگر بيانگر آن است که صلح در راهبرد امريکايي‌ها و متحدان افغان آنها وجود ندارد. به نظر اين گروه، هدف اصلي امريکا تبديل افغانستان به يک پايگاه نظامي است.
گفتني است که دفتر گروه طالبان در قطر در 28 جوزا 1392 به منظور تسهيل روند صلح بين دولت افغانستان و اين گروه گشايش يافت، اما در عمل گفتگو صلحي بين نماينده‌گان دو طرف انجام نشده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید