پاکستان فريب تان ندهد!

ديروز قمر باجوه رييس ستاد ارتش پاکستان وارد کابل شد و با مقامات افغانستان از جمله محمد اشرف غني ديدار و مذاکره کرد.
برخي از رسانه هاي پاکستاني گزارش داده بودند که هدف از سفر رييس ستاد ارتش پاکستان به کابل، گسترش همکاري هاي دو جانبه امنيتي ميان دو کشور و مديريت مرز در امتداد خط ديورند است.
اما بسياري آگاهان باور دارند که پاکستان پس ا ز اعلام راهبرد دونالد ترامپ رييس جمهوري امريکا، زير فشار قرار گرفته است تا دست از حمايت هراس افکنان بردارد.
برخي از مقامات امريکايي به صراحت اعلام کرده اند که لانه هاي هراس افکنان در خاک پاکستان قرار دارد و بايد حکومت اين کشور برضد اين تروريستان مبارزه صادقانه کند.
پس از اعلام راهبرد جديد امريکا، مقامات پاکستاني اظهار ناخرسندي کرده اند و حتا وزير خارجه آن کشور امريکا را متهم به حمايت از تروريستان کرد و گفت، امريکا خود همين هراس افکنان را به وجود آورد و از آنها به عنوان ابزار در منطقه و جهان استفاده کرد.
ولي اکنون همين فشارهاي امريکا سبب شده است که رييس ستاد ارتش پاکستان به کابل بيايد و با مقامات افغانستان در مورد مسايل امنيتي گفت و گو کند.
موضوع قابل تأمل اين است که تا حال نشانه هايي ديده نمي شود که نظاميان پاکستاني دست از حمايت هراس افکنان بردارد.
طالبان که از سوي دستگاه اطلاعات پاکستان حمايت مي شوند، هنوز هم برضد نيروهاي امنيتي افغانستان مي جنگند و در همين دو روز گذشته در ولسوالي سياه گرد غوربند مربوط ولايت پروان دست به حملات گسترده زده ا ند.
طالبان براي اين حمله شان از ولايت هاي همجوار پروان، بغلان و ميدان وردک براي اشغال برخي از مناطق غوربند نيرو فرستاده اند که اين برنامه جنگي دراز مدت آنها را نمايان مي سازد.
در گذشته نيز هر ازگاهي که يکي از مقامات پاکستاني وارد افغانستان شده است، طالبان حملات شان را شدت بخشيده اند تا به مقامات پاکستاني امتياز کمايي کنند.
حال که در آبستن تحولات جديد در منطقه و زير فشار قرار گرفتن پاکستان از سوي امريکا، بايد مسأله حمايت پاکستان از تروريستان در سرخط مذاکرات دو کشور قرار بگيرد و به پاکستان به الفاظ صريح و روشن گفته شود که از حمايت هراس افکنان دست بکشد و مقامات پاکستاني هم از طفره رفتن خودداري کنند و واضح تصميم بگيرند که پس از اين از هراس افکنان حمايت مي کنند و يا خير؟
ممکن است پاکستاني ها بازهم به همان بازي هاي منافقانه گذشته شان ادامه بدهند و به منظور کاهش فشار، ظاهراً وعده هاي بدهند و به جهانيان وانمود کنند که مذاکره دولت با دولت آغاز شده است.
با اين ملاحظه مقامات افغانستاني بايد در مذاکره و ديدارشان با رييس ستاد ارتش پاکستان به اصل مسأله که حمايت آن کشور از هراس افکنان است تماس بگيرند و نگذارند پاکستاني ها متوسل به فريب شوند و از اين فرصت سوء استفاده نمايند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید