۳ سال حکومت وحدت ملی؛ مانور گسترده شورشیان و مقابله خونین نیروهای امنیتی افغان

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در هفتم سنبله ۱۳۹۳ زمانی قدرت را در ‌دست گرفت که ۶۰ درصد بالون‌های امنیتی از فراز شهر کابل در حال پایین آمدن بود و نیروهای خارجی نیز افغانستان را ترک می‌کردند. همزمان با این نیروهای نظامی افغانستان مسؤولیت تأمین امنیت این کشور را در نبود نیروهای خارجی برعهده گرفته بودند.
بسیاری‌ها در آغاز حکومت او به این باور بودند که دوره حاکمیت اشرف غنی ناتمام باقی خواهد ماند؛ زیرا او و نیروهای نظامی افغانستان قادر به کنترول وضعیت و مبارزه با شورشی‌ری روزافزون نمی‌باشند. سه سال بعد اما به نظر می‌رسد که وضعیت امنیتی افغانستان رو به بهبود است و نیروهای نظامی این کشور قدرتمندتر از گذشته در برابر هراس‌افگنی ایستاده‌اند.
پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی وضعیت امنیتی افغانستان رو به وخامت گذاشته است.
امضای توافق‌نامه امنیتی
محمد اشرف غنی پس از به قدرت رسیدن در دومین روز حاکمیت‌اش با امریکا موافقت‌نامه‌ی امنیتی امضا کرد. این موافقت‌نامه که توسط محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان و سفیر امریکا در کابل امضا شد، دوام همکاری‌های نظامی و اقتصادی ایالات متحده را تضمین کرد.
گسترش ناامنی
در جریان دو سال حکومت وحدت ملی، ناامنی در سراسر افغانستان گسترش یافت. ناامنی‌ها تنها شامل راه‌اندازی علمیات‌های انتحاری و کشتن غیرنظامیان توسط طالبان نمی‌شد بلکه جنگجویان طالب تا سقوط شهرها پیش رفتند و یک سال و چند روز پس از به قدرت اشرف غنی، شهر شمالی کندز را تصرف کردند.
طالبان پس از یک‌ونیم دهه توانسته بودند یکی از شهرهای مهم افغانستان را در اختیار گیرند. در جریان بازپس‌گیری این شهر، ۲۸۹ غیرنظامی کشته و بیش از ۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند.
ولایت کندز در تاریخ 12 ماه میزان سال جاری، مورد حمله گسترده طالبان قرار گرفت
طالبان یک سال و چند روز پس از تشکیل حکومت وحدت ملی شهر کندز را سقوط دادند.
طالبان تنها به سقوط کندز بسنده نکردند. این گروه حملات شدیدی را در ولایت‌های هلمند، ارزگان و فراه راه‌اندازی نمود و جنگ میان شورشیان و نظامیان افغان تا دروازه‌های مرکز این ولایت‌ها پیش رفت.
در سال جاری اما طالبان شیوه جنگی شان را تغییر دادند و از حمله به مراکز شهرها، به سقوط نقاط راهبردک و شهرستان‌ها روی آوردند.
ظهور داعش
محمد اشرف غنی در سه سال حاکمیت‌اش با چالش‌های امنیتی زیادی مواجه بوده است. در ماه حمل سال ۱۳۹۴ خورشیدی گروه دولت اسلامی عراق و شام یا داعش در شرق افغانستان به فعالیت آغاز کرد. داعش در ولایت شرقی ننگرهار چندین شهرستان را تصرف نمود و در آن پایگاه‌های متعددی ساخت.
داعش پس از آن در چندین نقطه‌ی افغانستان از جمله کابل، حملات خونینی را راه‌اندازی کرد. در ماه اسد سال ۱۳۹۵ این گروه هواداران جنبش روشنایی را در دهمزنگ شهر کابل هدف قرار داد. در نتیجه چندین انفجار بیش از ۸۰ غیرنظامی کشته و بیش از ۴۰۰ تن دیگر زخمی شدند.
ظهور داعش در افغانستان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در برابر حکومت وحدت ملی به شمار می‌رود.
در ادامه محمد اشرف غنی دستور داد تا لانه‌های داعش در افغانستان نابود شود و نیروهای نظامی افغان حملات سنگینی را برای شکست این گروه به راه‌انداخت.
در ماه اسد سال ۱۳۹۵ ارتش افغانستان عملیاتی را زیر نام «قهر سیلاب» راه‌اندازی کرد که در آن بلندپایه‌ترین چهره داعش، حافظ سعید رهبر شاخه خراسان این گروه، در اچین ولایت ننگرهار کشته شد.
در سال جاری اما پایگاه‌های داعش در افغانستان از بین برده شد. در ماه ثور سال جاری ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که «حکومت افغانستان تا ریشه کن کردن داعش و همه گروه‌های تروریستی به مبارزه علیه این گروه‌ها ادامه می‌دهد.»
سرانجام در بهار امسال امریکا بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌اش بنام «مادر همه بمب‌ها» را بر مواضع داعش در اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد. ۴ تونل بزرگ که جنگجویان داعش در آن پناه گرفته بودند، نابود شد و ۹۶ عضو این گروه کشته شدند.
در بهار امسال امریکا بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌اش بنام «مادر همه بمب‌ها» را بر مواضع داعش در اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد.
افزایش تلفات غیرنظامیان
پس از به قدرت رسیدن محمد اشرف غنی رقم تلفات غیرنظامیان در افغانستان بالا رفته است. چندین حمله مسلحانه و بمب‌گذاری در شهرهای کابل و هرات جان صدها تن را گرفته است.
براساس گزارش سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۱۴ میلادی تا شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۳۸ هزار مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان ثبت شده است. در این رویدادها بیش از ۱۲ هزار غیرنظامی کشته و بیش از ۲۵ هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.
کابل در روزهای اخیر شاهد وقوع چندین رویداد خونین بوده است
در سه سال حکومت وحدت ملی تلفات غیر نظامیان در افغانستان به بالاترین حد خود رسیده است
۲۰ گروه تروریستی
در سه سال حاکمیت محمد اشرف غنی ۲۰ گروه تروریستی در جنگ با دولت افغانستان قرار دارند. او بارها گفته است که کشورش در خط نخست مبارزه با تروریزم به نماینده‌گی از جامعه جهانی قرار دارد.
با این همه، گروه‌های تروریستی در یک سال اخیر شیوه جنگی شان را تغییر داده و از رویارویی با نیروهای افغان به حمله بر غیرنظامیان روی آورده ‌اند. چندین حمله داعش بالای مساجد و مکان‌های دینی در افغانستان جان صدها نمازگزار را گرفته است.
حکومت افغانستان گفته که هدف از حمله بر غیرنظامیان در مکان‌های دینی-مذهبی راه‌اندازی جنگ فرقه‌ای در این کشور است.
تیره‌گی روابط کابل-اسلام‌آباد
محمد اشرف غنی پس از به قدرت رسیدن برای آوردن صلح در افغانستان دست دوستی به سمت پاکستان دراز کرد. او در این مسیر مجموع کل سرمایه سیاسی خود را برخلاف همه مخالفت‌ها با پاکستان بر اسلام آباد مصرف کرد. از آن جمله شخصاً به اسلام‌آباد و راولپندی مقر ستاد مشترک ارتش پاکستان سفر کرد و سپس مقام‌های ارشد حکومت پاکستان به کابل آمدند. تلاش‌های اشرف غنی اما برای جلب حمایت پاکستان برای آوردن صلح بی‌نتیجه پایان یافت و در سومین سال از حکومت او، روابط میان کابل و اسلام‌آباد به شدت تیره است.
در سال سوم حکومت وحدت ملی روابط افغانستان و پاکستان نسبت به هر زمان دیگر به تیره‌گی گراییده است.
رییس حکومت وحدت ملی در هر فرصت تلاش می‌کند تا پاکستان را زیر فشار قرار دهد و از جامعه جهانی بارها خواسته است با لانه‌های امن هراس‌افکنان که در خاک پاکستان فعال است، مبارزه کنند.
تنش میان افغانستان و پاکستان درحالی در اوج خود می‌باشد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز با اعلام راهبرد جدید کشورش برای افغانستان گفته که دیگر در قبال پناهگاه‌های تروریستان در خاک پاکستان ساکت نمی‌ماند.
در آخرین مورد چهارشنبه ۵ میزان، محمد اشرف غنی در یک نشست خبری با وزیر دفاع امریکا و دبیر کل ناتو در کابل گفت که اولویت افغانستان صلح با پاکستان است و پس از آن صلح با طالبان.
تقویت نیروهای امنیتی
درحالی که جنگ و شورشگری در افغانستان افزایش یافته است، حکومت این کشور و متحدان بین‌المللی آن نیز کوشیده‌اند نیروهای نظامی افغانستان را تقویت کنند. کابل درحال حاضر از هزینه ۶ میلیارد دالر امریکایی برای تقویت نیروهای خود در چهار سال آینده خبرداده است.
افزون بر این ایالات متحده امریکا قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۵۹ چرخبال بلک‌هاک به نیروی هوایی افغانستان تحویل دهد و در کنار این وزارت دفاع امریکا قرارداد ساخت بیش از ۶ هزار عراده‌هاموی زرهی برای نیروهای افغان را با جنرال موتورز امضا کرده است.
حکومت وحدت ملی افغانستان به تازه‌گی تلاش‌های جدی را برای تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی خود روی دست گرفته است.
درحالی که شورشیان مخالف مسلح دولت افغانستان تلاش می‌کنند مناطق بیشتری را در اختیار داشته باشند، دبیر کل ناتو اما به تازه‌گی گفته است که نیروهای این سازمان افغانستان را ترک نمی‌کنند و هرگز اجازه نمی‌دهند این کشور بار دیگر به پناهگاه امن تروریستان تبدیل شود.
در کنار تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، حکومت وحدت ملی تلاش کرده است اصلاحات گسترده‌ای را نیز در ساختار این نیروها عملی سازد. در ادامه این اصلاحات حکومت وحدت ملی تصمیم گرفته است که نیروهای پولیس سرحدی را در ساختار وزارت دفاع افغانستان مدغم بسازد تا بار جنگ را از دوش پولیس این کشور کاسته باشد.
این مجموعه از فعالیت‌های اصلاحات، تجیهز و آموزش در ساختار امنیتی افغانستان ظاهراً گام‌های بزرگ حکومت وحدت ملی در عرصه امنیت این کشور بوده است. با آن‌که افغانستان سال‌های سختی را به لحاظ امنیتی پشت سر گذاشته، اما به نظر می‌رسد روند تغییر وضعیت امنیتی این کشور مثبت می‌باشد و این امر در کوتاه مدت می‌تواند امیدهای از دست رفته برای آینده افغانستان را دست‌کم در بخش‌هایی از این کشور بازگرداند؛ امری که انتظار می‌رود در عرصه سیاسی نیز از سوی اشرف غنی و تیم او در مدیریت کلان قدرت سیاسی افغانستان اجرایی شود تا نخبه‌گان سیاسی این کشور به جای مخالفت با تیم ارگ ریاست جمهوری در حمایت از آن به پا خیزند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید