سرور دانش: قمه‌زنی وتیغ‌زنی در مراسم عاشورا جهالت است و همه مراجع تقلید آن را حرام خوانده‌‌اند

مراسم عاشورای حسینی در برخی از مساجد وتکیه‌خانه های‌کابل در فضای امن برگزار شد و تعدادی از مقامات دولتی در این مراسم اشتراک کردند.
به گزارش خبرنگار آرمان ملی، در حالی که تهدیدهای امنیتی در کشور در یادبود از سالروز شهادت امام حسین «رض» و حادثه بزرگ کربلا، نگران کننده بود، ولی دیروز مراسم عاشورای حسینی در برخی از مساجد وتکیه‌خانه های کابل در فضای امن برگزار شد و مردم و مقامات دولتی در این مراسم اشتراک کردند.
رییس جمهور غنی دیروز به مسجد امام زمان واقع قلعه نجارهای خیرخانه رفت، جایی که حدود دوماه پیش هراس افکنان به آن حمله کردند و تعدادی از نمازگزاران را به خاک و خون کشیدند.
غنی در مسجد امام زمان گفت: من امروز یک نمازگزار مسجد امام زمان هستم ودشمنان ما باید بفهمند که در بین ما تفرقه آ ورده نمی توانند، ما یک صف هستیم، یک ملت هستیم به دین واحد عقیده داریم و هرمذهب موجب افتخار ما است.
به همین گونه حاجی محمد محقق در مسجد الزهرا ضمن یادآوری از سالروز شهادت امام حسین «رض» به انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت که وی خواهان برگزاری شفاف انتخابات است و نباید حکومت همه کار هارا تمام کند و بعد بگوید که انتخابات شفاف برگزار می شود.
عبدالکریم خلیلی رییس شورای عالی صلح در مسجد دیگری گفت: نمی گذاریم افغانستان به سوریه دیگر مبدل شود.
خلیلی همچنان از حکومت انتقاد کرد و گفت که در مقرری ها عدالت را مراعات نمی کند و هر که زور داشت افرادش مقررمی شود.
اما سرور دانش معاون دوم رییس جمهور در مسجد امام زمان ضمن تماس با حادثه عاشورای حسینی ووحدت شیعه و سنی به مسایل خرافات در این مراسم تماس گرفت و گفت: در طی سال های اخیر متأسفانه رفتارها و اعمالی وارد مراسم عزاداری شده است که نه در آموزه ها و باورهای تشیع وجود داشته است و نه در تاریخ عزاداری سابقه دارد. عزاداری عاشورا در میان اهل تشیع افغانستان همواره به دور از آلایش، ریا، نفاق و بدعت بوده است. اما اکنون تعدادی با سوء استفاده از احساسات پاک و عشق ناتمام جوانان و مردم متدین، به اشاعه رسم و رواج هایی می پردازند که ریشه آن چیزی جز بلاهت و افراط و تندروی نمی تواند باشد. دست زدن به رفتارهای غیر عقلانی چون قمه زنی، تیغ زنی و عریان کردن بدن در حین سینه زنی، در عین حال که یک نوع جهالت را به نمایش می گذارد، از سوی همه فقها و مراجع تقلید مردود و حرام شمرده شده است، اما تعدادی با لجاجت تمام همچنان دست به چنین اعمال می زنند. این گونه سماجت ها برای انجام کارهایی که نه ریشه مذهبی دارد و نه ریشه تاریخی، سبب به مضحکه کشاندن آیینی شده است که اساساً برای مبارزه با همین خرافات به وجود آمده است. امام حسین به صراحت فرمود که به منظور اصلاح جامعه و مقابله با فساد و بدعت، قیام کرده است و هیچ انگیزه دیگری جز تثبیت عبودیت خالص خداوند و اصلاح امور مسلمین نداشته است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید