سمينار بين المللي نقش تصوف در گسترش فرهنگ اسلامي تدوير يافت

سمينار بين المللي، علمي و تحقيقي نقش تصوف در گسترش فرهنگ اسلامي ديروز با حضور مسؤولان دولتي، متصوفين و پيروان مسلک طريقت از کشورهاي هند، پاکستان و افغانستان و همچنين دانشمندان و فرهنگيان در کابل برگزار شد.
سخنرانان در اين سمينار نقش تصوف و عرفان را در فرهنگ اسلامي و زنده‌گي بشر محسوس، مؤثر و سازنده عنوان کردند.
داکتر عبد الله عبد الله رييس اجرايي حکومت وحدت ملي در افتتاح اين سمينار گفت: در طول تاريخ تصوف و عرفان نقش سازنده‌يي در زنده‌گي بشر به خصوص مردم افغانستان داشته است.
به گفته عبدالله تصوف از نوع اسلامي آن حاوي حرکت به سوي کمال، پويايي و سازنده‌گي است نه گوشه نشيني، انزوا و ترک دنيا.
وي ادامه داد: در افغانستان نقش عارفاني چون سنايي غزنوي، مولانا جلال الدين محمد بلخي و ده ها عارف ديگر که امروز قبرشان زيارتگاه عاشقان است را نمي توان در ساحه تحولات فرهنگ و هنر و حتا موسيقي قديم ناديده گرفت.
داکترعبد الله همچنان اظهار داشت: عارفان و صوفيان هميشه پرچمدار صبرو استقامت، رحم و مروت بودند و در برابر بلاها و پيش آمدهاي ناگوار مقاومت مي کردند.
به گفته عبدالله پيروان مکتب تصوف نه مدح بيجا را مي پذيرند و نه هم نکوهش، توهين و تحقير افراد را قبول دارند بلکه هر انسان را با همان اوصاف که دارد محترم شمرده و يا ذم مي کنند.
عبد الله با بيان اين‌که شناخت عارفان نامدار کشور و آشنايي با مکتب تصوف امروز يک ضرورت است، از دانشمندان و فرهنگيان خواست که سمينارها و کنفرانس‌هاي بيشتري را در اين زمينه برگزار کنند.
درهمين حال فيض محمد عثماني وزير حج و اوقاف نيز نقش خانواده عرفان را در تحولات اجتماعي و گسترش صلح و امنيت در افغانستان برجسته و پر رنگ عنوان کرد.
به گفته عثماني خداوند زبان هر جامعه را به عارفان تعليم داده است و آنان نيز با داشتن کمالات انساني و تکيه بر خداوند در طول تاريخ جريان‌هاي بزرگي را جهت رفع مشکلات جامعه بشري هر ازگاهي به راه انداخته است.
لازم به ذکر است که در اين سمينار آقاي رسول باوري سر پرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و عبد الغفور ليوال از سخنرانان ديگري اين سمينار بودند که تاريخ فرهنگ و ادب افغانستان را آميخته با تصوف و عرفان عنوان کردند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید