بغداد و رياض در تلاش تضعيف ايران اند

در پي گسترش قدرت ايران در منطقه، شاه سلمان پادشاه عربستان سعودي و حيدرالعبادي نخست وزير عراق با حضور رکس تيلرسون وزير امور خارجه ايالات متحده اقدام به ايجاد شوراي همآهنگي نمودند. به اين ترتيب، با توجه به گسترش قدرت ايران در منطقه و با وجود مناسبات به شدت مکدر ميان کشورهاي عراق و سعودي، هر دو کشور اقدام به آشتي نمودند.
با ايجاد شوراي همآهنگي ميان هر دو کشور، قرار است در آينده عربستان سعودي و عراق همکاري هاي نزديک‌تري داشته باشند. العبادي از «تحکيم» مناسبات با سعودي ابراز «رضايت»
کرد.
شاه سلمان، پادشاه عربستان سعودي نيز بر تحکيم تماميت ارضي و ثبات در عراق تأکيد نمود و گفت که کشورش از عراق در اين زمينه حمايت مي کند.
تيلرسون وزير خارجه ايالات متحده گفت: «ما از اين دستآورد تمجيد مي کنيم و اميدواريم که اين مناسبات بسيار مهم درجهت تحکيم ثبات در منطقه ادامه يابد.»
ايران رقيب مهم عربستان سعودي در منطقه به شمار مي رود. اکنون سعودي براي نفوذ بيشتر در عراق، همچنان حاضر است که براي بازسازي ويرانه هاي جنگ اين کشور، عراق را مورد حمايت مالي قرار دهد.
ايران به سرعت در برابر مذاکرات سه جانبه در رياض واکنش نشان داد. محمد جواد ظريف وزير امور خارجه اين کشور در حاشيه سفرش به افريقاي جنوبي به گزارشگر خبرگزاري ايسنا گفته است: «متأسفانه حکومت رييس جمهور دونالد ترامپ نمي خواهد از اشتباهات خويش به ويژه از جهت گيري مخالف با ايران بياموزد.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید