سربازي که به بهاي آزادي‌اش، پنج جاني آزاد شد

پنج سال پيش، هيأت مذاکره‌کننده طالبان يکي از شرط‌هاي خود را براي مذاکرات صلح، آزادي پنج‌تن از سران اين گروه از زندان گوانتانامو اعلام کرد. سرانجام اين خواسته به کرسي نشست و سه سال پيش اين پنج نفر، در يک معامله با يک سرباز امريکايي به اسم «بو برگدال» تبادله شدند.
برگدال سربازي است که در سال 2009، پايگاه خود را در ولايت پکتيکا ترک کرد و به اسارت طالبان درآمد. اخيراً مشخص شده است که او اصلاً اسير نه، بلکه به طالبان پيوسته بود.
يکي از اين افراد که در برابر اين سرباز تبادله شد «ملاخيرالله خيرخواه» نام دارد که در زمان طالبان، وزير داخله اين گروه بود.
فرد دوم، «ملافاضل» است که در دوره طالبان معاون وزير دفاع اين گروه بود. کشتارهاي مهيب پس از تصرف شهر مزارشريف، توسط جوخه‌هاي ترور ملافاضل و شخص ديگري به اسم سيف‌الرحمان فرزند نصرالله منصور انجام شد. سازمان ملل، ملافاضل را به ارتکاب جنايات جنگي متهم کرده و مسؤول کشتار هزاران نفر از مردم مزار شريف در سال 1377 دانسته است.
سومين زنداني طالبان که از گوانتانامو در قبال آزادي برگدال آزاد شد، «ملانورالله نوري» والي سابق طالبان در بلخ است. او يکي از فرماندهان خط مقدم جنگ طالبان بود که وي نيز در قتل غيرنظاميان شمالي دست دارد.
چهارمين شخص، «ملاعبدالحق وثيق» است. او در دوره طالبان، معاون قاري «حمدالله» رييس سازمان جاسوسي اين گروه بود. البته در آن زمان حمدالله در شمال افغانستان بسر مي‌برد و ملاعبدالحق کارهاي اجرايي‌اش را در کابل و ساير ولايت‌ها انجام مي‌داد.
پنجمين زنداني طالبان، «محمدنبي عمري» نام دارد. او در دوره طالبان، عضو هيأت رهبري اين گروه بود. او حلقه اتصال گروه‌هاي تروريستي مثل سپاه صحابه و القاعده با شوراي رهبري طالبان بود.
آزادي برگدال اين سرباز خيانتکار امريکايي، باعث شد که نه تنها پنج‌تن از جانيان آزاد شوند، بلکه اين تبادله، پرونده سياه و ننگين آنان را نيز ختم کرد. اين پنج نفر نه تنها محاکمه نشدند، بلکه در حال حاضر در رفاه کامل در قطر به بسر مي‌برند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید