طرح جديد امريکا براي پايان نزاع فلسطين و اسرائيل

تيم رييس جمهوري امريکا طرح جديدي را براي پايان دادن به نزاع ميان فلسطين و اسرائيل تدوين کرده است که اين طرح از تمامي طرح هاي پيشين امريکا پا فراتر مي گذارد.

روزنامه نيويارک تايمز به نقل از مسؤولان در کاخ سفيد گزارش داد، تيم دونالد ترامپ، رييس جمهوري امريکا که ظرف ده ماه روي موضوعات حل نشده نزاع ميان فلسطين و اسرائيل متمرکز بود، در حال حاضر در زمينه فعاليت خود وارد مرحله جديدي شده است و اين تيم درصدد برداشتن گام هاي ملموسي است که روند صلح منطقه را از بن بست خارج مي کند تا به چيزي دست يافته شود که ترامپ آن را «قرارداد نهايي» مي نامد.

روزنامه نوشت، اين تيم «اسناد اوليه اي» را درمورد مسايل مختلف مرتبط با نزاع ميان فلسطين و اسرائيل جمع آوري کرده است و مسؤولان پيش بيني مي کنند که در جريان تلاش ها، مسايل مورد اختلاف موجود همچون وضعيت قدس و شهرک هاي يهودي نشين در کرانة باختري اشغالي مورد بررسي قرار بگيرد.

نيويارک تايمز همچنان مي نويسد، با وجود اين‌که ترامپ از پابندي خود نسبت به کشور فلسطين خبر داده است، اما کارشناسان مي گويند که پيش بيني مي کنند طرح او پيرامون راهکار تشکيل دو کشور باشد.

جيسون گرينبلات، فرستاده ترامپ در روند صلح خاورميانه و مذاکره کننده ارشد وي گفته است که واشنگتن تصميم ندارد طرح خود را بر طرف هاي ذيربط تحميل کرده و نمي خواهد يک «جدول زماني ساختگي» را تدوين کند.

وي افزود، طرح ما تسهيل بخشيدن و نه ديکته کردن توافق صلح هميشگي براي بهبود شرايط زنده‌گي اسرائيلي ها و فلسطيني ها و وضعيت امنيتي در منطقه است.

نيويارک تايمز به نقل از مسؤولان نوشته است که تلاش براي تحقق اين طرح تا قبل از آغاز سال جديد ميلادي نمود پيدا نخواهد کرد.

اين روزنامه نوشت ترامپ و تيمش هيچ پيوندي در اعلام جانبداري‌شان از اسرائيل ندارند؛ رييس جمهوري امريکا اخيراً اعلام کرد که به اين مسأله افتخار مي کند که «دوست بزرگ» اسرائيل است.

کوشنر گرينبلات و ديويد فريدمن، سفير امريکا در تل آويو نيز از يهوديان ارتدوکس هستند و همه‌گي آن‌ها رابطه محکمي با اسرائيل دارند.

تلاش هاي تيم ترامپ مورد استقبال دو طرف واقع شده است؛ حسام زملوط، فرستاده فلسطين در واشنگتن گفته است: ما اين تلاش ها را يک فرصت تاريخي به حساب مي آوريم و از هيچ تلاشي براي حمايت از اقدامات رييس جمهوري امريکا براي داشتن آيندة بهتر دريغ نخواهيم کرد. همزمان؛ بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل گفته است که اعضاي اين تيم تلاش مي کنند تا «به روش خلاقانه اي فکر کنند».

نيويارک تايمز نوشت: تيم ترامپ بر اين باور است که وجود چند عامل باعث مي شود که زمان براي ارائه طرح جديد مناسب باشد که از جمله اين عوامل، تمايل کشورهاي عربي براي دستيابي به راه حل نهايي اين درگيري هاست تا مجدداً تمرکز عليه ايران صورت بگيرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید