امريکا و متحدانش از  معادله جديد سوريه ناراحت اند

 

رکس تيلرسون، وزير امور خارجه امريکا به تاريخ 4 عقرب نشانه هايي را بروز داد که نشان مي داد امريکا با اين تصميم به عنوان واقعيت گريزناپذير مخالف است و قواعدي که مسکو تلاش مي کند در سوريه حاکم کند، را رد مي کند.

دکتور محمد سعيد ادريس، رييس مركز مطالعات عربي و منطقه‌اي در مركز مطالعات سياسي و استرات‍يژيك الاهرام در زمينه ابراز نظر کرد و گفت، استعفاي سعد حريري از نخست وزيري لبنان در زماني اتفاق افتاد که همه مخالف قواعدي بودند که روسيه و متحدانش: ايران و بشار الاسد، رييس جمهوري سوريه و حزب الله لبنان، مي خواستند براي پايان دادن به بحران سوريه پي ريزي کنند.

دو راهي که ايران و روسيه در پي گرفته اند و جايگزين حل بين المللي بحران سوريه شده از اين قرار است: مسير آستانه که روسيه با همکاري ايران و ترکيه آن را مهندسي مي کند، از اين سه کشور دو کشور متحد حکومت سوريه هستند و ديگري نماينده گروه هاي مخالف سوري است.

مسير دوم، نشستي است که مسکو به دنبال برگزاري آن در پايگاه هوايي اش در سوريه در «پايگاه حميم» تحت عنوان «کنفرانس ملت هاي سوري» بود که بعداً جايش تغيير کرد و نامش را هم عوض کردند و بنا شد در شهر تفريحي «سوچي» تحت عنوان «کنگره گفت وگوي ملي» برگزار شود.

با اين ترتيبات و با توجه به پيروزي هايي که ارتش سوريه از لحاظ نظامي با حمايت روسيه و نيروهاي مورد حمايتش به خصوص در غوطه دمشق و ديرالزور، شمال سوريه عليه شبکه تروريستي داعش به دست آورد، روشن بود که روسيه و متحدانش تصميم دارند قواعد بازي اي را حاکم کنند که بيان کننده تغيير واقعي موازنه نظامي قدرت در سوريه است.

در 26 اکتبر رکس تيلرسون، وزير امور خارجه امريکا نشانه هايي را بروز داد که نشان مي داد امريکا با اين تصميم به عنوان واقعيتي گريزناپذير مخالف است و قواعدي که مسکو تلاش مي کند در سوريه حاکم کند را رد مي کند. وي بعد از ديدار با استفان دي ميستورا، نماينده سازمان ملل در امور سوريه گفت: «کشورش مي خواهد سوريه کشوري يکپارچه باشد بدون اين که بشار الاسد نقشي در حکومت آن داشته باشد».

وي گفت: «دوران خانواده اسد به سر آمده و تنها قضيه باقي مانده (الآن) اين است که چگونه چنين چيزي محقق شود.»

پرسش تيلرسون مورد توجه بسياري از طرف هاي امريکايي و اسرائيلي قرار گرفت، همچنين کشورهاي عربي که از پيروزي پيمان روسيه – ايران در سوريه احساس خطر مي کنند، بعد از آن بود که برداشت هاي مختلفي براي رويارويي با اين طرح مطرح شد که بر پاية سه انتخاب بود: جنگ مستقيم در سوريه، حالا چه از جانب امريکا يا امريکا و اسرائيل، يا گزينه جنگ با گروه هاي شبه نظامي وابسته به ايران در عراق و سوريه و لبنان و يمن و يا گزينه تحريم هاي اقتصادي، که بسياري از طرف هاي متضرر همچنان بر اين باورند که امريکا اسير آن است. حالا چه اين تحريم ها عليه ايران و حزب الله باشد چه عليه خود روسيه. انتخاب ضعيف هيچ تأثيري نخواهد داشت و هيچ معادله پذيرفته نشده اي را تغيير نخواهد داد. در اين جا بود که اين گونه برداشت شد که اگر جنگ مستقيمي عليه ايران يا عليه ايران در سوريه انجام شود، محاسبات پيچيده اي به دليل مخاطرات آن عليه منافع روسيه و روابط متشنج روسيه – امريکا و همچنين به دليل اوضاع متشنجي که دونالد ترامپ، رييس جمهوري و دولت او در داخل امريکا به وجود آورده است، در پي خواهد داشت. براي همين گزينه جنگ با گروه هاي شبه نظامي ارجح است، حداقل به طور موقت مي تواند قواعد بازي را تغيير دهد يا نفوذ منطقه اي تهران را تعديل کند. استعفاي حريري پاسخ اين سوال را داد که نامزد اين رويارويي لبنان است، با وجود همه پيچيده‌گي ها، هميشه ضعيف ترين حلقه در معرض حمله است. استعفايي که حريري از رياض ساعاتي بعد از ديدارش با علي اکبر ولايتي، مشاور عالي
آيت الله سيد علي خامنه اي، رهبر انقلاب ايران اعلام کرد، مي توان آن را «استعفاي گيج کننده» براي محاسبات ايران و حزب الله دانست که هدف از آن انتقال درگيري با ايران به لبنان است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید