سارنوال دادگاه بين‌المللي هاگ: براي بررسي جرايم جنگي در افغانستان دلايل کافي موجود اند

 

سارنوال دادگاه جرايم بين‎المللي بار ديگر خواسته است تا برايش مجوز جهت تحقيق از جرايم ضد بشريت در افغانستان داده شود.

فاتو بنسودا روزگذشته در کنار درخواست براي اين مجوز از سوي هيأت قضايي در دادگاه هاگ، تعهد سپرد که تحقيق در مورد جرايم احتمالي جنگي و ضد بشريت در افغانستان به صورت بي‌طرفانه و مستقل صورت خواهد گرفت.

وي گفت: از قاضي‌هاي محکمه خواسته‌ام تا تحقيق را در مورد آن جرايم جنگي و ضد بشريت آغاز کنند که در چارچوب جنگ فعلي در جمهوري اسلامي افغانستان رخ داده‌است. وضعيت افغانستان از سال 2006 ميلادي تا اکنون، تحت بررسي ابتدايي دفتر سارنوال قرار داشت. پس از بررسي‌هاي دقيق و محتاطانه از معلوماتي‌که براي اين دفتر رسيده و بر بنياد پيمان حقوقي روم، من تصميم گرفتم که براي بررسي وضعيت نياز است و برايش دلايل کافي هم وجود دارد.

سارنوال دادگاه جرايم بين‌المللي درخواست کرده که در صورت گرفتن مجوز، اين دادگاه در مورد جرايم جنايي احتمالاً صورت گرفته پس از ماه مي سال 2003 تحقيق مي‌کند.

اما او مي‌خواهد در مورد جرايم جنگي که با جنگ افغانستان مرتبط است و در بيرون از خاک اين‌کشور صورت گرفته، از اول جولاي سال 2002 ميلادي تحقيق شود.

فاتو بنسودا همچنان گفته که دادگاه جرايم بين‌المللي در مورد رخداد‌هاي ضد بشريت و جنگي که پيش از تاريخ‌هاي ياد شده صورت گرفته باشد، حق تحقيق را ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید