رييس اجراييه حکومت: براي محو خشونت در برابر زنان بايد گام هاي عملي برداشته شود

 

هم‌زمان با نگراني‌ها از ادامه خشونت در برابر زنان در کشور رييس اجراييه به نهادهاي مربوط پيشنهاد مي‌کند که با اين پديده مبارزه جدي را آغاز کنند.

دکتور عبدالله عبدالله در روز آغاز کمپاين شانزده روزه منع خشونت در برابر زنان به مناسبت 25 نوامبر، روز جهاني منع خشونت در برابر زنان گفت:

وضعيت خشونت در برابر زنان براي ما پذيرفتني نيست، در اين بخش قوانين موجود است و بايد براي تطبيق آن متعهد باشيم و گام‌هاي عملي برداريم.

از سوي ديگر، اتحاديه اروپا در افغانستان به مناسبت روز جهاني منع خشونت در برابر زنان، از دولت افغانستان خواسته است تا براي نابودي خشونت در برابر زنان گام‌هاي عملي بردارد.

پيري مايدون سفير اتحاديه اروپا در نامه‌اي که به رسانه‌ها از سوي اين اتحاديه فرستاده شده گفته‌است، آمار تازه خشونت در برابر زنان، نااميد کننده‌است و تأکيد کرده که نابودي پديده خشونت در برابر زنان افغان، از اولويت‌هاي جامعه جهاني است.

در اين ميان، دلبر نظري وزير امور زنان در روز کمپاين منع خشونت گفت، خشونت در برابر زنان 180 قضيه کاهش را نشان مي‌دهد، اما تأکيد مي‌ورزد که هنوز زنان در کشور با خشونت‌هاي گوناگون روبه‌رو استند.

او افزود، آماري که ثبت اين وزارت شده‌است، کاهش خشونت در برابر زنان را نشان مي‌دهد، اما اين يک کاهش واقعي خشونت بوده نمي‌تواند زيرا، به علت نا امني‌ها در بخش‌هاي از کشور دسترسي زنان را به عدالت کمتر شده‌است. اين خشونت‌ها به اشکال مختلف در برابر زنان اعمال مي‌شود و بيشتر از 89 درصد زنان به نوعي خشونت‌هاي رواني، فزيکي و جنسي را در طول زنده‌گي‌شان تجربه کرده‌اند و يا مي‌کنند.

اين وزارت مي‌گويد: در سال گذشته، 2695 قضيه خشونت در برابر زنان را ثبت کرده‌است، اما در سال روان اين وزارت 1531 قضيه را به ثبت رسانيده‌است.

در همين حال، هيأت اتحاديه اروپا در افغانستان، به مناسبت روز جهاني محو خشونت عليه زنان، مي‌گويد: ميزان خشونت عليه زنان در افغانستان تغيير نکرده و سال 2017 ميلادي نيز براي زنان افغان سال دشوار بوده است.

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، در ده ماه نخست سال 2017 در سراسر اين کشور 3778 قضية خشونت عليه زنان را شامل 1351 قضيه خشونت فزيکي، 1093 قضيه خشونت لفظي و رواني و 589 قضيه خشونت اقتصادي به ثبت رسانيده است.

1351 قضيه خشونت فزيکي شامل 231 قضيه قتل که 120 مورد قتل ناموسي بوده است، 38 قضيه تجاوز جنسي و 1003 قضيه لت و کوب بوده است.

دفتر هيأت اتحاديه اروپادر افغانستان، آمار کميسيون مستقل حقوق بشر را در خبرنامة خويش ذکر کرده و ميزان خشونت عليه زنان را در  افغانستان شديداً نگران کننده خوانده است.

هيأت اتحاديه اروپا در اين خبرنامه، از حکومت افغانستان خواستار اقدامات فوري براي محو خشونت عليه زنان شده است.

در خبرنامه به نقل از پيري مايدون، رييس هيأت و سفير اتحاديه اروپا در افغانستان آمده است “ارقام تازه در مورد ميزان خشونت عليه زنان شديدأ نااميد کننده است. محو خشونت عليه زنان يکي از اولويت‌هاي عمده دولت افغانستان و جامعه جهاني بوده و نياز است تا در اين راستا پيشرفت‌هاي سريع به دست آيد.

همچنان کريس فيتز جرالد، رييس روابط عامه سفارت ايالات متحده امريکا در کابل، با انتشار پيام ويديويي به مناسبت آغاز کمپاين 16 روزة محو خشونت عليه زنان، در صفحه رسمي سفارت امريکا در کابل، مي‌گويد بيش از 80 درصد زنان افغان با خشونت‌هاي فزيکي، رواني و جنسي روبرو اند.

آقاي جرالد، مي‌افزايد که اين رقم تکان دهنده است و همه براي تغيير آن مسؤوليت دارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید