حکومت بر 21 درصد مکتب‌هاي هرات نظارت ندارد

رييس معارف ولايت هرات مي‌گويد که به علت ناامني نمي‌توانند از 200 مکتب از مجموع 970 مکتب اين ولايت نظارت کنند و طالبان بر اين مکتب‌ها نظارت دارند.

عبدالرزاق احمدي در يک نشست خبري ديروز گفت، ولسوالي کشک‌کهنه يکي ازولسوالي‌هايي‌است که به جاي آنان، طالبان از مکتب‌هاي آن نظارت مي‌کنند.

آقاي احمدي در اين نشست همچنان از نرفتن دست‌کم 200 هزار کودک به مکتب خبر مي‌دهد و علت آن را فقر و تهديدات امنيتي عنوان مي‌کند.

در کنار نگراني مسؤولان معارف از عدم نظارت ازمکتب‌هاي هرات، کم‌بود 72 درصد کتاب‌هاي آموزشي، ساختمان مکتب‌ها و نبود آموزگاران حرفه‌يي از چالش‌هاي ديگر آموزش و پرورش هرات به شمار مي‌روند.

نظارت طالبان از مکتب‌ها به جاي ادارة معارف با موجي از انتقادها در ميان شماري از اعضاي شوراي ولايتي و فعالان مدني هرات روبه‌رو شده است.

سيدعظيم کبرزاني، عضو شوراي ولايتي هرات مي‌گويد که نظارت از سوي طالبان از مکتب‌هاي هرات، حاکميت قانون را زير سوال مي‌برد. همچنان جواد عميد، فعال مدني نيز به اين باور است که نظارت طالبان از مکتب‌هاي اين ولايت، ناتواني معارف را نشان مي‌دهد.

جيلاني فرهاد، سخنگوي والي هرات مي‌پذيرد که حکومت بر تمام نقاط اين ولايت حاکم نيست، اما از تلاش‌هاي مردم براي تداوم روند آموزش در اين ولايت استقبال مي‌کند.

شيندند، گلران، پشتون‌زرغون و کشک‌کهنه از ولسوالي‌هايي‌اند که گفته مي‌شود بيشتر در تيررسي تهديدات امنيتي قرار دارند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید