افغانستان و ازبیکستان چندین موافقنامه همکاری را امضا کردند

 

محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، پیش از چاشت دیروز به ازبیکستان رفت و در شهر تاشکند، در مراسم گل‌گذاری به پای بنای استقلال و انسان‌دوستی ازبیکستان اشتراک کرد.

دراین مراسم که رییس‌جمهورغنی را عبدالله آریپوف نخست وزیر، عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه ازبیکستان و رحمان‌بیگ عثمانوف شهردار و حاکم شهر تاشکند مشایعت می‌کردند و قطعۀ تشریفات خاص نیز در دوسوی صف بسته بودند، رییس‌جمهور کشور به پای بنای استقلال و انسان‌دوستی ازبیکستان اکلیل گل گذاشت.

سپس، رییس‌جمهور محمداشرف غنی و هیأت همراه درعین‌حال که از سوی نمایندۀ خاص ازبیکستان برای افغانستان، نخست وزیر ازبیکستان و معاون اش، وزیر امورخارجه و معاون وی و شهردار شهر تاشکند همراهی می‌شدند، از مجتمع تاریخی حضرت امام که شامل مسجد جامع و محل نگهداری نسخۀ تاریخی قرآن عظیم‌الشان است، دیدن کردند.

حین دیدار رییس‌جمهور غنی و هیأت همراه از بخش‌های مختلف مسجد جامع  حضرت امام و محل نگهداری نسخۀ تاریخی قرآن کریم، مسؤولین مربوط درخصوص تاریخچۀ اعمار این مسجد جامع و نیز در رابطه به‌ویژه‌گی‌های نسخۀ قرآن عظیم‌الشأن، معلومات ارائه نمودند.

رییس جمهور غنی در دیدار با رییس جمهوری ازبیکستان گفت، می خواهم به حکومت و مردم ازبیکستان اطمینان دهم که حکومت و مردم افغانستان علاقه مند هستند تا در آینده ازبیکستان را منحیث یک شریک عمدۀ خویش در عرصه ترانزیت و تجارت داشته باشند.

همچنان آقای غنی در دیدار با رییس جمهوری ازبیکستان گفت: ما تمام تلاش های خویش را به خرج خواهیم داد تا سُرخان دره را با پلخمری از طریق لین برق وصل کنیم و در ماه های آینده تمویل هزینه مالی و تطبیق خط آهن مزارشریف-هرات را ارزیابی خواهیم کرد.

در جریان دیدار آقای غنی از ازییکستان که دیروز صورت گرفت چندین موافقتنامه توسط هیأت افغان وازبیک به امضا رسید که یک چهارچوب حقوقی و کامل همکاری های دولت به دولت را در راستای خواست ها و آرزو های کلیدی دوکشور به وجود می آورد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید