ترکيه با پذيرش پناهجويان از يونان توافق کرده است

براساس گزارش يک رسانه، ترکيه با برگشت پناهجويان از مناطق خشکه يونان توافق کرده است.

وزارت داخله يونان اعلام کرده که شمار زيادي از پناهجويان را تا 48 ساعت از جزاير شرقي اژه به مناطق خشکه انتقال مي‌دهد.

روزنامه يوناني «کاتيمريني» روز گذشته گزارش داده است، هردو کشور ترکيه و يونان در ديدار دو روزه رجب طيب اردوغان رييس جمهوري ترکيه از يونان در مورد تدابيري براي برگشت پناهجويان از يونان باهم توافق کرده اند. هدف اين است تا شمار پناهجويان در کمپ هاي بسيار پر شده در جزاير شرقي اژه کاهش يابند.

روزنامه يوناني گزارش داده است که اين تدابير ضميمه توافقات قبلي است که براساس آن ترکيه  در چارچوب توافقنامه با اتحاديه اروپا، پناهجويان را از جزاير يوناني مي پذيرد که قبل از آن از ترکيه به يونان آمده بودند. حکومت يونان تا هنوز در اين ارتباط به پرسش خبر گزاري فرانسه جوابي نداده است.

يونان  کمپ هاي لبريز از پناهجو را در جزاير شرق اژه تخليه مي کند در همين حال وزارت داخله يونان اعلام کرده است که کمپ هاي بي اندازه پر از پناهجويان را در جزاير شرق اژه ظرف 48 ساعت تخليه مي کند و به اين ترتيب 480 پناهجو را به مناطق خشکه و جزيره کرت انتقال مي دهد.

راديوي دولتي يونان اين خبر را ديروز يکشنبه گزارش داد. قرار است قبل از پايان سال حدود 5000 پناهجو به مناطق خشکه انتقال يابند.

در آتن اين خبر پخش شده است که  ترکيه ابراز آماده‌گي کرده که در آينده پناهجوياني را دوباره مي پذيرد که از جزاير يوناني به مناطق خشکه انتقال داده مي‌شوند.

براساس گزارش روزنامه يوناني کاتيمريني، الکسيس سيپراس نخست وزير يونان هفته گذشته در ديدار اردوغان از آتن روي اين موضوع توافق کرده است.

حکومت يونان ديروز يکشنبه، اين معلومات را نه تأييد و نه رد کرده است، اما گفته است که در ديدار ميان اردوغان و سيپراس، روي تدابيري براي بهبودي همکاري در بحران مهاجرين توافق صورت گرفته است.

روشن نيست که آيا اتحاديه اروپا در باره اين طرح اطلاع يافته يا نه. توافقنامه پناهجويان ميان اتحاديه اروپا و ترکيه که در ماه مارچ سال 2016 تصويب شد، درنظر دارد که همه پناهجوياني که از ترکيه به جزاير شرق اژه رسيده اند، دوباره به ترکيه برگشت داده شوند؛ البته در صورتي که تقاضاي پناهنده‌گي شان در يونان قبول نشود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید