عبدالله گفته‌های حکمتیار را رد کرد

پروفيسور عبدرب‌الرسول سياف: از اين اظهارات و سخنان، بوي بد بر‌مي‌آيد

 

 
دکتور عبدالله عبدالله، رييس اجرايي حکومت وحدت ملي و شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان دربارة اظهارات روزگذشته گلبدين حکمتيار که گفته بود سهم هر قوم بزرگ لوي پکتيا بايد بيش‌تر از ولايت‌هاي دايکندي، باميان و پنجشير باشد، واکنش نشان داده‌اند.
عبدالله عبدالله، رييس اجرايي کشور ديروز در نشست شوراي وزيران، مسايل تفرقه‌انگيز را مثل زهر در کشور تشبيه کرد و افزود که تحريک کردن يک ولايت در مقابل ولايت ديگر به نفع کشور نمي‌باشد.
وي تعصب را نابود کننده براي کشور خواند وافزود که اين امر به نفع دشمنان مردم افغانستان است و بايد سياسيون ما در صحبت‌هاي‌شان مسايل مهم ملي را در نظر بگيرند.
وي گفت که موضوعات همچو تفرقه‌افگني و ولايتي را بر ولايت ديگر برتري دادن و قومي را بر قوم ديگر ارجحيت دادن، باعث نگراني شهروندان کشور مي‌گردد و خاطر نشان ساخت که رهبران سياسي بايد از آن جداً جلوگيري نمايند.
همچنان پروفيسور عبدرب الرسول سياف در صفحه فيسبوک خويش در واکنش به سخنان روزگذشته گلبدين حکمتيار نوشته است که ازا ين سخنان بوي بد بر مي آيد وتعصبات قومي، سمتي و زباني در اين اظهارات همه بوي بد مي دهد.
آقاي سياف با استفاده از هدايات رسول خدا در اين مورد گفته است که پيغمبر «ص» به ترک آن امر فرموده است.
اين رهبر مجاهدين کشور همچنان نوشته است: «دکليو د مردارو اوبو په وړو ډنډونو کي لامبو دماشومانو کار ده او اکثراً د همغي لامبو په نتيجه کي په مختلفو نا روغيو هم اخته کيږي».
در عين حال، عبدالرووف ابراهيمي، رييس مجلس نماينده‌گان افغانستان نيز بدون اين‌که نامي از کسي ببرد گفت که سياستمداران ما در سخنان شان، منافع ملي کشورا در نظر بگيرند و کلمه‌هايي را بيان ننمايد که باعث ايجاد تنش‌هاي قومي در داخل کشور گردد.
وي در عين حال خاطر نشان ساخت که افغانستان در دهه‌هاي گذشته، از اين ناحيه صدمه‌هاي زيادي را متقبل شده‌است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید