ديلي ميل: افغانستان به جلب جنگجويان خارجي، سابقه طولاني دارد

 

روزنامه بريتانيايي ديلي ميل با اشاره به يکجا شدن گروه ‌هاي تندروان شرق ميانه با جنگجويان گروه موسوم به دولت اسلامي (داعش) در افغانستان مي ‌نويسد. تندروان فرانسوي و الجزايري که از سوريه آمده‌اند، به جنگجويان داعش که در شمال افغانستان پايگاه ساخته‌، پيوسته‌اند.

ديلي ميل مي ‌نويسد، اين موضوع را تعدادي از افغان‌ ها و منابع بين‌المللي به آژانس خبري فرانس پرس گفته‌اند.

به نوشته روزنامه، اين نخستين بار است که حضور فرانسوي ‌ها در صفوف تندروان داعش در افغانستان تأييد مي ‌شود، آن ‌هم در شرايطي‌ که به عقيدة برخي آگاهان، جنگجويان داعش بعد از شکست در سوريه و عراق احتمال دارد که به افغانستان رو بياورند.

روزنامة ديلي ميل مي ‌نويسد، اين مسأله براي فرانسه نيز قابل نگراني است که از سال 2015 ميلادي به اين ‌سو شاهد حملات خونين الهام گرفته از داعش بوده‌است، براي کشوري‌ که نمي‌ داند با صد ها شهروندش چه کند که به حمايت از داعش در جنگ شرق ميانه رفته‌اند.

بر اساس گزارش ‌ها در اين اواخر جنگجويان گروه داعش در شمال افغانستان در ولسوالي درزاب ولايت جوزجان فعاليت‌ هاي شان را افزايش داده‌اند. بازمحمد داور ولسوال درزاب گفته‌است، تعدادي از شهروندان فرانسه و الجزاير به مناطقي داخل شده‌اند که در کنترول داعش قرار دارد.

منابع امنيتي افغان و اروپايي در کابل نيز اين نکته را تأييد کرده گفته‌اند، اين افراد از تاجيکستان به افغانستان داخل شده‌اند، اما در مورد تعداد آن ‌ها چيزي نگفته‌اند. اما باشنده‌گان ولسوالي درزاب مي ‌گويند، حدود 200 جنگجوي خارجي براي خود چند صد متر دورتر از قرية “بي بي‌ مريم” يک کمپ را ايجاد کرده‌اند.

به نوشته روزنامة بريتانيايي ديلي ميل، افغانستان به جلب جنگجويان خارجي سابقه طولاني دارد. در دهه 1980 ميلادي در جريان تهاجم اتحادشوروي سابق، تعداد زيادي خارجي‌ ها به‌ طور خاص اعراب به افغانستان شتافتند. بعد هم شبکة القاعده به‌ حيث پناهگاه امن از اين‌ کشور استفاده کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید