هيچ مقامى  به شمول رييس جمهور صلاحيت بركنارى عطامحمد نور والى بلخ را ندارد

اعضاي ارشد حزب جمعيت به رياست صلاح‌الدين رباني، رييس اين حزب و وزير خارجه افغانستان در مزار شريف مشغول رايزني در مورد اين هستند که آيا آقاي نور از ولايت بلخ کناره‌گيري کند يا خير.

آقاي رباني در حالي به مزار شريف به ديدار والي بلخ مي‌رود که به نظر مي‌رسد اختلافات آقاي نور با دولت مرکزي به اوجش رسيده است.

گزارش‌ها حاکي از آن است که رهبران دولت وحدت ملي، اشرف غني و عبدالله عبدالله هردو خواهان کناره‌گيري آقاي نور از ولايت بلخ هستند.

آقاي نور حدود پانزده سال مي‌شود که به عنوان والي بلخ کار مي‌کند. ولايت بلخ در شمال افغانستان به دلايل سياسي، اقتصادي و اجتماعي اهميت دارد و پايگاه اجتماعي آقاي نور است.

او رييس اجرائي حزب جمعيت اسلامي نيز است. اين حزب در ساختار قدرت دولتي سهم برجسته‌اي دارد.

آقاي نور روابط خود با دفتر رياست جمهوري را عمدتاً در چارچوب رييس اجرائي حزب جمعيت اسلامي تعريف مي‌کند تا به عنوان والي بلخ که او را در جايگاهي مربوط به يکي از زيرمجموعه‌هاي دفتر رياست جمهوري قرار مي‌دهد.

اوايل امسال اشرف غني، رييس‌جمهوري افغانستان پس از آن‌که آقاي نور دوباره والي بلخ تعيين شد، در سفري به مزار شريف از دستآوردهاي او ستايش کرد و از او خواست در کارهاي بزرگتري نقش بازي کند.

آن زمان به نظر مي‌رسيد که روابطش با رييس‌جمهوري افغانستان نزديک شده و حتا بحث‌ها در مورد آن بود که آقاي نور در انتخابات آينده در کنار آقاي غني قرار خواهد گرفت، اما در پي رويارويي نيروهاي امنيتي و تظاهرکننده گاني که بعداً به جنبش ‘رستاخيز تغيير’ موسوم شد، در ماه جوزاي امسال و کشته شدن شماري از معترض و پس از آن، هدف قرار گرفتن رهبران حزب جمعيت در مراسم تشييع جنازه يکي از معترضان کشته شده، روابط آقاي نور و دولت آقاي غني دوباره سرد شد.

پس از آن والي بلخ ائتلاف سه‌جانبه‌اي با معاون اول رياست جمهوري جنرال عبدالرشيد دوستم و معاون دوم عبدالله عبدالله، محمد محقق در ترکيه ايجاد کرد و خواهان اعاده قدرت جنرال دوستم شد که در ترکيه به‌سر مي‌برد.

در حالي که رايزني رهبران جمعيت اسلامي درباره سرنوشت ولايت عطامحمد نور در مزارشريف آغاز شده، اما هنوز مشخص نيست که در نهايت آقاي نور چه تصميمي اتخاذ مي‌کند

هرچند سخنگوي آقاي غني گفته موضوع برکناري آقاي نور مورد بحث نيست، ولي شماري از  نزديکان رييس جمهوري و رييس اجرائي افغانستان مي‌گويند که آقاي نور نمي‌تواند هم والي دولت باشد و هم از امکانات دولتي بهره‌مند باشد و هم در اردوگاه مخالفان سياسي دولت عليه دولت فعاليت کند و از آن انتقاد کند.

اما آقاي نور پيش از اين گفته بود که براي کنار رفتن از ولايت بلخ شرايطي دارد و برکناري‌اش بدون در نظرداشت خواسته‌هاي او موجب تنش در ولايت‌هاي شمالي به‌ويژه ولايت کليدي بلخ خواهد شد.

در همين رابطه سخنگوي جمعيت اسلامي افغانستان گفته که فشارهاي کاخ رياست جمهوري براي استعفاي عطامحمد نور، از سمت والي بلخ افزايش يافته است.

به گفتة واقف حکيمي اين فشارها به صورت تقاضا و خواست‌هايي مطرح شده، ولي تا حال آقاي نور آماده کنار رفتن نشده است.

پيش از اين آقاي نور گفته بود حکومت وحدت ملي، حکومت توافقي است و رييس جمهور غني صلاحيت برکناري اش را ندارد.

گفته مي شود پس از موقف گيري آقاي نور به حيث والي بلخ بيشتر فرماندهان جانبدار والي بلخ چون امان الله گذر از شمالي، حضرت علي از ننگرهار، جان احمدخان از پروان، جنرال رازق و کليم الله نقيبي از قندهار و اکثريت اعضاي شوراي رهبري جمعيت اعلام کردند که بلخ خط سرخ ماست.

طبق آخرين خبر، ديروزهيأت رهبرى جمعيت اسلامى اعلام كرد كه هيچ مقامى به شمول رييس جمهور صلاحيت بر كنارى عطامحمد نور والى بلخ را ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید