افزایش سقط جنین در هرات

 

 

مسؤولان شفاخانۀ ولادی نسایی شهر هرات می‌گویند که در هر ماه سقط حدود  ۲۵۰ جنین در این شفاخانه ثبت می شود.

داکتر کریمه ناصری، ترینر متخصص نسایی ولادی در زایشگاه دولتی هرات می‌گوید که به طور میانگین در هر ماه بین ۲۳۰ تا ۲۶۰ مورد سقط جنین که شامل سقط کامل، نیمه کامل و دیگر موارد است، در این مرکز درمانی ثبت می شود.

او می‌گوید که در هر ۲۴ ساعت حدود بیست عمل کورتاژ در این زایشگاه صورت می‌گیرد.

به گفتۀ خانم ناصری، این آمار فقط مختص شفاخانه دولتی است و آماری از شفاخانه‌های خصوصی ندارند.

متخصصان نسایی ولادی می‌گویند که شصت درصد سقط جنین به دلیل مسایل ایمنی بدن مادر اتفاق می‌افتد و در کنار این؛ عفونت‌ها، کم‌خونی،عوامل محیطی و بی‌توجهی مادران نیز عامل مهم این پدیده محسوب می‌شوند.

شهروندان هرات نیز اما تأکید دارند که نداشتن آگاهی لازم در این زمینه باعث بالا رفتن آمار سقط جنین شده است.

محمد فاروق، یک تن از شهروندان هرات می‌گوید که از این‌گونه مسائل آگاهی ندارد و داکتر نیز در این قسمت اطلاع رسانی نمی‌کنند.

غلام محمد، یکی دیگر از شهروندان هرات که به تازه‌گی ازدواج کرده است، می‌گوید که کودکان آنان در سه یا چهار ماهه‌گی سقط می‌شوند.

او می‌گوید که آگاهی‌دهی به دولت و ریاست صحت عامه هر ولایت بر می‌گردد و آنان باید برنامه‌های دوامدار در این زمینه‌ داشته باشند.

داکتران نسایی ولادی اما تأکید بر این دارند، زنانی که قصد باردار شدن دارند، باید قبل از آن معاینات ویژه‌ای را تکمیل کنند.

آنان همچنین می‌گویند که برای جلوگیری از سقط جنین، سه ماه قبل از بارداری از قرص فولیک اسید استفاده و وسایل سنگین بلند نکنند.

این داکتران همچنین تأکید دارند که زوج‌ها باید در مراحل نخست بارداری، مراقبت رفتارهای جنسی خود نیز باشند.

با این حال، داکتران خواهان ایجاد مراکز آگاهی دهی برای زنان باردار هستند.

نجیبه آذر، متخصص نسایی ولادی می‌گوید که ایجاد چنین مرکزی برای آگاهی دهی مسائلی مربوط به حاملگی از قبیل شرایط نگهداری، بهداشت، ویزیت‌ها و معایناتی که باید انجام شود، واکسین‌ها، رژیم غذایی و دیگر فعالیت‌های مربوط به آنان، امر ضروری است.

وی می‌گوید که بیشتر زنان حامله نسبت به این مسائل آگاهی ندارند و باید با مشاور صحبت کنند.

با این وجود، بیشتر زنانی که برای نخستین بار حامله می‌شوند، با سقط جنین مواجه هستند و داکتران نسایی ولادی نیز توصیه می‌کنند که خانواده باید مراقبت جدی از زنان باردار داشته باشند.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

نظر بدهید