وزارت امور مهاجران: 5،6 ميليون افغان مهاجر در پنج حوزه جهان زنده‎گي مي‎کنند

 

مهاجرت يکي از مشکلاتي است که شماري از خانواده‎هاي افغان از چهار دهه به اين سو آن را تحمل مي‎کنند و هنوز هم يک بخش نفوس افغانستان را مهاجرين تشکيل مي‎دهند.

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرين و عودت کننده‎گان افغانستان، در حال حاضر نزديک به شش ميليون افغان مهاجر در پنج حوزه جهان زنده‎گي مي‎کنند.

اين وزارت هرچند از مشکلات اين پناهجويان سخن مي‎زند اما مي‎گويد، براي حل اين مشکلات با کشورهايي که ميزبان اين پناهجويان اند، برنامه مشترک مديريتي را روي داست دارند.

اين وزارت مي‎گويد، در حال حاضر در پنج حوزه دنيا 5،6 مليون افغان زنده‎گي مي‎کنند.

سيد حسين عالمي بلخي وزير امور مهاجرين و عودت کننده گان که ديروز دو شنبه با شماري از مقام‎هاي افغان و مسؤولان نهادهاي جهاني در مراسم تجليل از روز بين‌المللي مهاجر سخن مي‎گفت اظهار داشت، در حال حاضر زنده‎گي مهاجرين نسبتاً از وضعيت مبهم بيرون شده‎است.

وي گفت، جانب افغانستان با کشورهايي که پناهجويان افغان را ميزباني مي‎کنند به تفاهم و مديريت مشترک رسيده‎اند.

او افزود، ما بيش از پنج اعشاريه شش ميليون مهاجر فعلاً در خارج از کشور داريم که در پنج حوزه مهاجرتي حضور دارند، ايران با بيش از دو ميليون مهاجر، پاکستان هم حدود دو ميليون و بقيه در اروپا، کشورهاي آسيايي، امريکا و آستراليا زنده‎گي مي‎کنند.

اين اظهارات در حالي مطرح مي‎شوند که نهادهاي مربوط به حقوق بشر و مهاجرت و مقام‎هاي دولت افغانستان در مراسم تجليل از روز جهاني مهاجر در کابل گرد هم آمده‎اند.

در سال 2000 ميلادي که شمار مهاجرين به درجه ريکارد رسيد سازمان ملل متحد هجده دسامبر را به عنوان روز جهاني مهاجر نام گذاري کرد و از آن به بعد از اين روز در کشورهاي مختلف تجليل به عمل مي‌آيد.

بر اساس آمارها، بعد از سوريه افغانستان دومين کشوري است که شهروندان آن در بيرون از کشور زنده‎گي مي‎کنند.

پيش از اين اشرف غني سپس رييس جمهور افغانستان طي سفري که به اروپا داشت گفته بود که کشورهاي اروپايي تمام جوانان پناهجوي افغان را به کشور شان برگرداند، زيرا افغانستان از آن ها براي ترقي و پيشرفت خود استفاده مي کند که اين گفته هاي آقاي غني در برخي کشورهاي اروپايي و غرب با واکنش پناهجويان رو به رو شد.

عبدالله عبدالله رييس اجرائيه در اين نشست گفت، براي حل مشکلات مهاجرين همآهنگي‎ها ميان افغانستان و نهادهاي بين‌المللي افزايش يافته و براي حل اين مشکل کار بنيادي صورت مي‎گيرد.

هرچند حکومت افغانستان براي فراهم کردن سرپناه، دادن زمين و برخي کمک‎هاي ديگر تعهد کرده‎است، اما سازمان ملل متحد مي‎گويد، ضرورت است تا حکومت افغانستان در اين زمينه اقدامات فوري و شفاف انجام دهد.

توبي لنزر معاون فرستاده سازمان ملل متحد براي افغانستان در نشست ديروز در کابل گفت، عودت کننده‎گان در کابل به ضروريات اوليه زنده‎گي دسترسي ندارند.

او افزود:”تنها ده روز پيش من به يکي از کمپ‎هاي مهاجرين در کابل رفتم و از آنان در باره مشکلات شان پرسيدم، آن‎ها گفتند که کودکان ما به مکتب دسترسي ندارند و مکتب وجود ندارد، اين قابل برداشت نيست، ما با حکومت کمک مي‎کنيم و از آنان حمايت مي‎کنيم تا در اين بخش کار زيادي انجام دهند.”

اين در حالي است که وزارت امور مهاجرين و عودت کننده‎گان مي‎گويد، در سه سال اخير بيش از دو ميليون مهاجر افغان به کشور عودت کرده‎اند و اين روند هنوز هم ادامه دارد.

با اين همه مير سردار زدران يکي از کارشناسان افغان مي‎گويد، بيشتر افغان‎ها به دليل مشکلات امنيتي مهاجر شده‎اند نه مشکلات اقتصادي.

وي مي‎گويد، اگر حکومت در بخش‎هاي امنيت و انکشاف کار کند خود به خود مشکلات مهاجرين حل خواهند شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید