حمايت شوراهاي ولايتي قندهار و زابل از عطامحمد نور

اعضاي شوراهاي ولايتي قندهار و زابل در يک گردهمايي مشترک در ولايت قندهار، برکناري عطامحمد نور از ولايت بلخ را محکوم نمودند و نگراني خود را نسبت به تنش ايجاد شده در رابطه با اعلام اخير رياست جمهوري افغانستان درخصوص آقاي نور اعلام کردند.

رياست جمهوري افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که محمد اشرف‌ غني، رييس جمهوري افغانستان، استعفاي عطامحمد نور، والي بلخ را تأييد کرده و محمد داوود را به عنوان والي جديد بلخ تعيين کرده است. به دنبال اين خبر، تنش ميان دولت و حزب جمعيت اسلامي افغانستان که آقاي نور از اعضاي برجسته آن است بالا گرفت. اين حزب اعلام کرد که تصميم ارگ رياست جمهوري افغانستان در باره عطا محمد نور اقدام انحصارطلبانه‌ است.

سيدجان خاکريزوال، رييس شوراي ولايتي قندهار، در سخناني در اين گردهمايي با اشاره به موافقتنامه‌اي که بر بنياد آن حکومت وحدت ملي به افغانستان ايحاد شد، خواهان تداوم حکومت وحدت ملي به شکل کنوني آن شده است.

او گفت، دولت از راه قانوني به ميان نيامده (ايجاد نشده) است. حکومت سهامي است، حکومتي است که ميان آن‌ها (جناح اشرف غني و عبدالله عبدالله) تقسيم شده بود. بايد تا ختم اين حکومت منتظر بمانند و کشور را به بحران نبرند و هم نه به سوي جنگ ببرند و نه ما به اين اجازه خواهيم داد.

در اين گردهمايي عطا جان حقبيان، رييس شوراي ولايتي زابل، نيز گفت، تنش ايجاد شده بايد با مشورت و گفت‌وگو حل شد و سفارت‌هاي کشورهاي خارجي دست از مداخله بردارند. پيشتر آقاي نور هم در جريان صحبت‌هاي خود از کشورهاي خارجي دخيل در افغانستان خواسته بود که مداخله نکنند. خبرنگار محلي بي‌بي‌سي مي‌گويد، شماري از اعضاي اين گردهمايي برکناري آقاي عطا را با انتخابات رياست جمهوري آينده مرتبط دانسته اند. در اوايل ماه جاري ميلادي قرار بود عطا محمد نور در يک گردهمايي بزرگي که از سوي فرمانده امنيتي ولايت قندهار برگزار شده بود، شرکت کند. ولي بعداً به هواپيما حامل آقاي نور اجازه پرواز داده نشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید