در چند صدمترى فرماندهي پوليس فراه، موادمخدر فروخته مى شود

در برخى مناطق شهر فراه و حتا در چند صدمترى فرماندهي پوليس اين ولايت، موادمخدر فروخته مى شود و اعتياد برخى افراد پوليس محلى، در ادامة اين روند نقش داشته است.

قلعة تاريخي فريدون در شهر کهنه، باغ کافي و چهارباغ؛ محلات تجمع معتادين در مرکز فراه است.

يافته هاى آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که برعلاوة اين مناطق، در منطقه
«لب گوره» که در چندصد مترى فرماندهي پوليس اين ولايت موقعيت دارد، حويلى هايى با داشتن چند اتاق وجود دارد که از آن، در فروش انواع موادمخدر استفاده مى شود.

دروازه هاى اين حويلى ها از بيرون قفل مى باشد تا کسى متوجه آن نشود؛ اما معتادين از همين حويلى ها مواد مخدر به دست مى آورند.

خواجه محمد 35 ساله باشندة قريه کنسک ولسوالي بالابلوک فراه و يک تن از معتادين شيشه و پودر با موي ها ژوليده و تن لرزان در قلعة فريدون مقابل کمره قرار گرفت و گفت که «در اطراف شهر کهنه خانه هايي هستند به نام ساقي ها» و معتادين از اين خانه ها موادمخدر خريداري مي کنند.

عبدالباري 28 ساله باشنده مرکز فراه و يک تن ديگر از معتادين در اين محل، با تأييد گفته هاي خواجه محمد گفت: «موادمخدر در اطراف شهر کهنه در جاهاي مشخص فروخته ميشه؛ اگر قبول نداري پول بده، همين حالا تو ايستاد باش من برايت مي آورم.»

او در ادامه گفت: «فروشنده هاي مواد نشه يي، بلند منزل داره، موتر داره، به خدا اگر پدر دولت جرأت کنه که برايش شان چيزه بگويد؛ چون کاغذهاي سرخ، سرخ (پول) در جيب هاي شان مي اندازند، دولت فقط ما معتادان را ميزنه، آزار و اذيت مى کنه، مگر دولت آن‌ها (فروشنده هاى موادمخدر) را نمي بينه؟ به خدا از ما بهتر مي بينه؛ به آن‌ها چيزي نميگه، ما را لت و کوب مي کنه.»

عبدالغنى سى ساله باشنده منطقة شمالگاه مرکز اين ولايت و يک تن ديگر از معتادين مى گويد که مواد مخدر را از حويلى در چهارباغ به دست مى آورد.

اما يک تن ديگر از معتادين که از ذکر نامش خوددارى مى کرد، گفت که شمارى از معتادين از حويلى هاى مشخص در باغ کافى و منطقه «لب گوره» انواع موادمخدر را به دست مى آورند.

باشنده‌گان محل نيز از وجود مکان هاى فروش انواع مواد مخدر شکايت دارند.

عبدالکريم باشنده منطقه چهارباغ افزود: «از دست فروشنده‌گان مواد مخدر بسيار به تنگ آمديم، ما مردم قريه بسيار به عذاب هستيم، اميدواريم دولت توجه بکند، در اين اواخر از دست معتادين دزدي ها هم در منطقة ما زياد شده است.»

يک تن ديگر از باشنده‌گان محل که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفت: «باور کنيد از چندين سال به اين سو آزادانه و بدون کدام مشکل در اطراف شهر کهنه اماکن مشخص فروش انواع مواد مخدر وجود دارد؛ اما نهادهاي دولتي اصلاً توجه ندارند، مه خو فکر مي کنم نهادهاي مسؤول، حتماً از ساقي ها و فروشنده ها حق شان را مي گيرند.»

او گفت: «معتادان از خانه هاي مردم هر چيزي که به دست شان آمد، دزدى مى کنند و آن را براي به دست آوردن يک دود مواد مخدر، به فروش مي رسانند».

به گفتة او، چندين بار مردم محل به نهادهاي دولتي مراجعه کرده اند تا مراکز فروش را بسته کنند؛ اما به رفع اين مشکل توجه نشده است.

شهلا ابوبکرعضو شوراي ولايتي فراه نيز گفت: «ما آگاهي داريم که خريد و فروش موادمخدر در کوچه و پسکوچة اين شهر جريان دارد، دزدي ها در همان مناطق زياد شده، مردم محل بارها شکايت هايي داشته، ما آن را با مسؤولان در ميان گذاشتيم و آنها بارها گفته اند که ما پيگيري مي کنيم و مردم ادعا دارند، که اگر مسؤولين اين موضوعات را پيگيري نمي کنند، حتما حق مي گيرند.»

محمد يونس رسولي معاون والي ولايت فراه نيز فروش موادمخدر در مرکز فراه را تأييد مي کند.

او در مورد اين‌که چرا جلو اين کار گرفته نشده است، گفت: «متأسفانه پوليس ما تعليمات لازم ندارند، حداقل شان معتاد هستند، زماني که از طرف آمر خود به وظيفه توظيف شوند، مي روند حق شان را مي گيرند و از او طرف مي آيند و مي گويند که هيچ چيزي نبود؛ از همين خاطر است که به کثرت معتادين ما افزوده شده است و فروش و دکان هاي شان به شهر نزديکتر شده است و حالا در نواحي و اطراف شهر به فروش مي رسد.»

وى افزود تلاش دارد که جلو خريد، فروش و استعمال مواد مخدر در اين ولايت گرفته شود.

اما سمونمل گلبهار مجاهد آمر امنيت فرماندهي پوليس فراه گفت که اين فرماندهي، از وجود مکان هاى فروش موادمخدر در فراه آگاهى ندارد.

او افزود: «اگر ما آگاهي داشته باشيم، چرا دست گيرش نمي کنيم؟ اگر ما دست گيرش نکنيم، باز مردم فراه فکر مى کنند که ما هم پودري و شرابي هستيم.»

به اساس معلومات ادارة مبارزه با مواد مخدر و جرايم سازمان ملل متحد (UNODC)، رقم معتادين در اين ولايت از سال 2004 تا 2013 ميلادى، از پانزده هزار به 45 هزار تن بلند رفته است.

مواد مخدر در افغانستان، چالش بزرگي است که نسل جوان را با خطر جدي روبه رو ساخته است.

سروى ادارة مبارزه با مواد مخدر و جرايم سازمان ملل متحد، نشان مى دهد که در افغانستان، حدود سه اعشاريه شش ميليون تن معتاد به انواع مواد مخدراند.

در يک و نيم دهة اخير، پول هنگفت کمک هاى جامعة جهانى در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان مصرف شده؛ اما به اساس گزارش ها، کشت مواد مخدر نسبت به سال 2001 ده ها بار بيشتر شده است.

حکومت افغانستان و دفتر جرايم و مواد مخدر سازمان ملل، گزارش داده ‌اند که توليد مواد مخدر افغانستان، در سال جاري ميلادي 87 درصد افزايش يافته است.

در اين گزارش که در 24 عقرب در کابل منتشر شد، در سال 2017 ميلادى مقدار مواد مخدر توليد شده افغانستان، به صورت تخميني به 9 هزار تن رسيده؛ در حالي‌که اين رقم در سال گذشته چهار هزار و 800 تن بوده است.

براساس اين گزارش، مجموع مساحت زمين زير کشت اين مواد هم، از 201 هزار هکتار به 328 هزار هکتار در سال جاري رسيده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید