امرالله صالح: يک عضو هيأت مذاکره کننده درترکيه موترفروش بود

 

امرالله صالح رييس پيشين امنيت ملي کشور در پيوند به گزارش هاي اخير در مورد برگزاري غيررسمي نشست صلح در ترکيه آن را «تکرار افتضاح گذشته و حتي خنده آورتر» خواند.

امرالله صالح رييس پيشين امنيت ملي کشور و رييس روند سبز افغانستان مي‌گويد: نشستي که تحت عنوان گفت‌و‌گوهاي صلح ميان دولت افغانستان و نماينده‌گاني از طالبان در شهر استانبول ترکيه برگزار شد، چيزي جز تکرار افتضاح هاي گذشته و خنده آورتر از آن افتضاح ها نيست.

آقاي صالح مي گويد براساس اطلاعاتي که از چندين منبع دريافت کرده است، در اين نشست افرادي خود را نماينده طالبان معرفي کرده بودند حتا که در واقع از اين گروه نماينده‌گي نمي‌کنند.

به گفتة وي، يکي از اين افراد «ملا رووف» نام دارد که پيش تر از اعضاي حزب اسلامي حکمتيار بود و از سال 2003 تاکنون هيچ فعاليتي نداشته است.

صالح علاوه کرده است که ملا رووف مبتلا به مريضي چربي خون است و از اين مذاکرات تنها او نفع مي برد، زيرا به دنبال تداوي رايگان در کشور ترکيه است.

رييس پيشين امنيت ملي همچنين مي افزايد، شخص ديگري که در اين نشست به اصطلاح از طالبان نماينده‌گي مي کند، در واقع يکي ديگر از اعضاي حزب اسلامي حکمتيار است که در شهر پشاور پاکستان دکان موتر فروشي دارد.

امرالله صالح تصريح کرد که حزب اسلامي حکمتيار در واقع به دنبال منابع مالي اي است که در اختيار اين گونه روندهاي صلح مي باشد، از همين رو اين بازي را با آقاي جرير همآهنگ کرده است.

گفتنيست که پس از نشر گزارش هايي در مورد برگزاري اين نشست در استانبول، ذبيح الله مجاهد سخنگوي گروه طالبان اين نشست را رد کرد و آن را يک دروغ عنوان کرد.

منابع رسمي دولت افغانستان نيز به دنبال آن اين گفتگوها را رد کرد و گفت که افغانستان هيچ موضع رسمي در اين نشست نداشته و هيچ اطلاعي در اين خصوص ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید