دکتور عبدالله: حمله هراس افگنان به چند رسانه کشور، لکه ننگ بر پيشاني آنان است

 

سنگ تهداب بناي يادگاري از شهداي رسانه‌يي افغانستان ديروز شنبه در ساحه پل باغ عمومي شهر کابل در حالي که دکتور عبدالله رييس اجرائيه، سرپرست و معينان وزارت اطلاعات و فرهنگ، عبدالحميد مبارز رييس اتحاديه ملي ژورناليستان  افغانستان، سفير آزادي بيان رياست جمهوري، مديران رسانه ها ، مسؤولان فدراسيون نهاد هاي ژورناليستان و رسانه ها و شماري از ژورناليستان شرکت کرده بودند گذاشته شد و سخنرانان از کارکردهاي روزنامه‌نگاران در عرصة اطلاع‌رساني قدرداني نمودند.

فهيم دشتي عضو فدراسيون نهاد هاي ژورناليستان و رسانه ها مي گويد، طرح ساخت اين بناي ياد بود، سه سال قبل از سوي فدراسيون ووزارت اطلاعات و فرهنگ مطرح شد و پس از تلاش هاي فراوان، امروز تهداب گذاري اين بنا، صورت گرفت.

در اين نشست، سيد آقا حسين فاضل سانچارکي، معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ، عبدالله حبيب زي، شهردار کابل،  و داکتر عبدالله رييس اجرائيه حکومت وحدت ملي وعبدالحميد مبارز رييس اتحاديه ملي ژورناليستان افغانستان به ترتيب در مورد نياز به ساخت اين بناي ياد بود، مراحل طراحي و عملي ساخت بنا و اهميت آزادي بيان و يادبود از قرباني هايي که جامعه رسانه يي کشور در اين راه داده است، صحبت کردند.

معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ با اشاره به قرباني هايي که فعالين رسانه ها در سال هاي اخير داده اند، گفت که ساخت اين بنا، کوچکترين گاميست که براي تجليل و بزرگداشت از اين قرباني ها برداشته مي شود.

سانچارکي از فدراسيون نهاد هاي ژورناليستان و رسانه ها قدرداني کرده گفت: فدراسيون در همکاري با وزارت اطلاعات و فرهنگ، تلاش هاي پيگير کردند تا اين طرح به مراحل اجرايي رسيد.

داکتر عبدالله در بخشي از سخنانش با اشاره به اين که در جوامع بشري  جريان هاي مخالف آزادي بيان و سرکوب گر و جريان هاي حامي آزادي بيان، همزمان، حضور مي داشته باشند و اهداف شان را دنبال مي کنند گفت، اولي جريان منفوري است که کار نامه هايش در صفحه سياه تاريخ جاي مي يابد و دومي، جريان آزاد خواهي که مبارزاتش در صفحات درخشان تاريخ، ثبت مي شود.

آقاي عبدالله گفت که حملة گروه‌هاي هراس‌افگن بر کارمندان تلويزيون‌هاي طلوع، يک، شمشاد و تلويزيون ملي در ننگرهار از جمله‌ حمله‌هايي اند که در تاريخ افغانستان به عنوان يک لکة ننگ بر تروريستان ثبت مي‌گردند.

وي با اشاره به بناي ياد بود شهداي رسانه يي گفت، اميدواريم که اين  بنا مانند خنجري در سينه مخالفان آزادي بيان و استبدادگران، فرو برود.

او گفت که رسانه‌ها و دست‌اندرکاران رسانه‌ها به شمول روزنامه‌نگاران، افغانستان را در صفحة روشني قرار داده است. وي افزود که افغانستان در منطقه، داراي آزادي بيان بي‌نظير است، اما خاطر نشان ساخت که در اين قسمت برخي از مشکلات وجود دارد.

او يادآور شد، دولت وحدت ملي از آزادي بيان حمايت همه‌جانبه مي‌نمايد و علاوه کرد گروه‌هاي تروريستي که سبب قتل روزنامه‌نگاران و حمله بر رسانه‌ها در کشور شده‌اند، اگر امروز به مجازات نرسيده، وجدان شان هرروز عذاب مي‌بينند و  زجر مي کشند.

وي تأکيد کرد، بر کساني که خشونت عليه اهل رسانه‌اي انجام داده، استثنا قايل نشويم، هرکس که است و به هر شکلي که است و خشونت شامل موارد گوناگون مي شود، حتا در پارة از موارد، يک پيشاني ترشي مي تواند که خشونت به شمار رود.

از سويي‌هم، نادر نادري، رييس کميسيون اصلاحات اداري و سفير آزادي بيان رياست جمهوري گفت که اين نماد بيانگر آن خواهد بود که شهروندان کشور قرباني‌هاي زيادي داده و آزادي بيان را به آساني به دست نياورده‌است.

همچنان عبدالحميد مبارز، ژورناليست سابقه‌دار کشور و رييس اتحاديه ملي ژورناليستان افغانستان ضمن قدرداني از اين اقدام حکومت وحدت ملي گفت: آزادي بيان درافغانستان تاريخ بيش از يکصد سال دارد، اما وي افزود: در اين مدت زمان، تحولات سياسي و نظامي که در کشور رونما گرديد، عرصه مطبوعات را نيز آسيب رسانده و در آخرين آن، دشمنان نظام و مردم افغانستان، حملات مرگبار گروهي را بالاي اهل رسانه و مطبوعات انجام دادند که اين بناي يادگاري به پاس خدمات و ياد بود  اين ژورليستان و خبرنگاران عزيز کشور ما تهداب گذاري مي شود.

مسؤوليت ساخت اين بناي تاريخي را شهرداري کابل بر عهده گرفته و سرپرست اين نهاد در مراسم متذکره يادآورد شد که کار ساخت اين بنا؛ تا ماه مي سال 2019 تکميل و افتتاح خواهد شد.

گفتنيست، افغانستان از جمله‌ کشورهاي در جهان به‌ حساب مي‌آيند که روزنامه‌نگاران زيادترين تلفات را داشته و به اساس يک آمار نشر شده، تا هنوز 80 خبرنگار در کشور جان باخته‌اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید