وزارت زراعت نسبت به شيوع انفلوآنزاي مرغي در کابل هشدار داد

مقام‌هاي وزارت زراعت، نسبت به شيوع انفلوآنزاي مرغي در افغانستان هشدار مي‌دهند.

به‌گفتة‌ مسؤولان اين وزارت، شيوع آنفلوانزاي مرغي و ويروس مرگبارH5N1 تاکنون جان 11 مرغ خانگي در کابل و صدها پرنده‌‌ وحشي و اهلي را در خوست گرفته است.

جها‌نگير مياخيل؛ رييس مالداري وزارت زراعت آبياري و مالداري مي‌گويد که بيماري انفلوآنزاي فوق‌ حاد پرنده‌گان در هفت قوس امسال در خوست و در زاغ‌هاي مهاجر مشاهده شده بود. احتمال آن مي‌رود که يکي از پرنده‌گان آلوده به آنفلوانزاي مرغي در خانه‌اي افتاده و مرغ‌هاي اهلي را هم بيمار کرده است. همچنين در ناحيه‌ هفتم شهر کابل نيز مرغ‌هاي يک خانواده به آنفلوانزا مبتلا شده و مرده اند.

ويروس H5N1 نوع خطرناک و کشنده‌ انفلوآنزاي مرغي است که قابليت سرايت از پرنده‌هاي وحشي به حيوانات و پرنده‌گان اهلي را دارد و به آساني مي‌تواند از طريق مدفوع و دهان پرنده‌گان به ديگر پرنده‌گان و انسان‌ها سرايت کند.

براي جلوگيري از سرايت اين ويروس به انسان‌ها بايد از خوردن گوشت ‌خام، بازي با پرنده‌هاي آلوده، کندن پرهاي آن ها، کشتن و نزديک شدن به مدفوع شان که از طريق بيني و دهان قابل سرايت است، خودداري شود.

اين بيماري در هفت قوس سال جاري براي اولين‌بار در ولايت خوست مشاهده شده و به‌گفته‌ آقاي مياخيل پرنده‌گان بيمار مهاجر از ايران و پاکستان آمده‌اند و نمونه‌‌ پرنده‌هاي مرده، در هشت جدي سال جاري در وزارت زراعت توسط لابراتوار مجهز اين وزارت تثبيت شده است.

اما مشاهده‌ آنفلوانزا در ناحيه‌ هفتم شهر کابل، هنوز تثبيت نشده و معلوم نيست که اين مرغ‌ها چگونه مريض شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید