احمدزي: امريکا تا محو تروريزم بايد در افغانستان باقي بماند

 

در حالي‌که امريکا بيشتر از همه جنگ طولاني تاريخ را در افغانستان به پيش مي‌برد، هيأت اداري مجلس نماينده‌گان مي‌گويد که امريکا مکلف است تا تهديد تروريزم را در اين کشور و منطقه از بين ببرد.

محمد نذير احمدزي معاون دوم مجلس نماينده‌گان مي‌گويد که هدف از آمدن امريکا به افغانستان مبارزه با تروريزم بوده و بايد آن را تعقيب کند.

آقاي احمدزي ديروز به راديو آزادي گفت، از يک طرف اين نظر هم در مورد جنگ افغانستان نادرست است که امريکا ناکام بوده‌است، بلکه اين‌کشور برخي دست آورد‌ها هم داشته است.

وي مي‌گويد: امريکا مکلف است تا زماني در افغانستان باقي بماند که تروريزم در اين کشور ختم نشده‌است، زيرا آن‌ها در زمان مجاهدين نيز افغانستان را ناديده گرفته و اشتباه کرده بودند، در مجالس با ما اين گفته شده‌است ديگر سياسيون و نظاميان و مقامات ملکي‌شان اين اشتباه را تکرار نمي‌کنند، حالا امريکا مکلف است که در افغانستان باقي بماند.

وي اين اظهارات را در واکنش به نظر شماري از امريکايي‌ها بيان کرد که گفته‌اند ما در افغانستان جنگ را برنده شده نمي‌توانيم و حيرانيم که پس ما چرا آنجا حضور داريم.

روزنامه نيوريارک تايمز به نقل از يک گروهي محققين و شماري از نظاميان امريکايي در مورد افغانستان نوشته‌است که ايالات متحده امريکا نه در اين جنگ برنده مي‌شود و نه هم در آن شکست مي‌خورد و اين يک حالت خوب نيست.

روزنامه مي‌گويد که تنها حکومت ترامپ با اين پرسش‌ها روبه‌رو نيست، بلکه پيش از اين نيز چنين پرسش‌هاي موجود بوده که به آن دو جواب داده شده‌است.

حضور 17ساله امريکا در افغانستان در تاريخ امريکا طولاني‌ترين جنگ است که امريکايي‌ها از آن انتقاد مي‌کنند.

در اين حال شماري از کارشناسان سياسي افغان مي‌گويند که وارد کردن فشار بيشتر بالاي تمويل کننده‌گان تروريستان مي‌تواند به اين نگراني امريکايي‌ها پايان بخشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید