اعلاميه مطبوعاتي جامعه روشنفکران ديني افغانستان در پيوند به مصاحبه اخير گلبدين حکمتيار

به‌ نام خداوند رحيم و مهربان

 

22/11/1396

کابل- افغانستان

گلبدين حکمتيار رهبرحزب اسلامي «تازه پيوسته به دولت» شب گذشته در مصاحبه اي با آريانانيوز حملات خودکش را شرعي خوانده و آن را استشهادي اعلام داشت.

نخست اين که جامعه روشنفکران ديني افغانستان اين صحبت را محرک افزايش خشونت درکشور دانسته، اعلام مي‌دارد که علماي کشورسعودي‌، نشست علماي اسلامي در ترکيه و حتا عالمان دين در پاکستان که مؤلد حملات انتحاري است، اين گونه حملات را غير شرعي خواندند واعلام داشتند که هيچ دليلي و مبرر شرعي مبني برجواز آن وجود ندارد.

ثانياً قتل مؤمن بدون حکم دادگاه شرعي به هيچ وجه جواز ندارد‌، حملات انتحاري که در افغانستان انجام مي‌شود ولوبه دستور آقاي حکمتيار صورت گرفته باشد، عمل غير شرعي بوده و به يقين مورد بازخواست الهي قرار خواهد گرفت.

عمليه استشهادي تنها منجر به قتل حمله کننده نبوده، تنها درحملة چهار راهي صدارت 105 مسلمان بيگناه شهيد شده است، آقاي حکمتيار به کدام جرأت اين گونه قساوت و بي رحمي را شرعي مي‌داند.

براي جواز دادن به يک عمل از نظر شرعي، شرايط افتا نياز است که جناب ايشان اين شرايط را ندارد. لذا از شوراي علماي کشور و دولت افغانستان تقاضامي‌شود، نگذارند که با احکام شرعي توسط برخي رهبران سياسي بازي شود و به خون صدها وهزارها مسلمان بيگناه در کشور بي حرمتي صورت گيرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید